Metropola duhova u srcu Europe: Restorani prazni, niko se ne usudi izaći iz kuće

1
Radiosarajevo.ba
Metropola duhova u srcu Europe: Restorani prazni, niko se ne usudi izaći iz kuće
Foto: Deutsche Welle / Berlin - metropola duhova u srcu Europe

Vjenčanje u Berlinu ovih dana nije porodično slavlje.

Na ceremoniji u gradskoj vijećnici može biti samo sedam osoba. Zbog velikog broja zaraženih koronom i u restoranima vladaju stroga ograničenja. A vremenske prilike su loše, piše Deutsche Welle.

Ipak, mnogi mladi ljudi ne daju se obeshrabriti: ispred gradske kuće u četvrti Charlottenburg sjede na klupi u debelim jaknama, s bocom šampanjca i malom svadbenom tortom. Čuje se glasan smijeh. Angela i Johanes upravo su se vjenčali – u pandemijskim uvjetima.

NES uputio poziv Schmidtu: 'Hitno poništite zaključak NSRS o obilježavanju neustavnog 9. januara'

NES uputio poziv Schmidtu: 'Hitno poništite zaključak NSRS o obilježavanju neustavnog 9. januara'

"Morali smo se pisanim putem prijaviti, a za ceremoniju smo morali biti cijepljeni ili svježe testirani ili dokazati da smo preležali koronu", priča mlada o ceremoniji koja je, kaže, trajala '10 do 15 minuta'.

Kada smo rekli ’da’ smjeli smo skinuti maske i poljubiti se. S tako divnim prijateljima i mojim divnim suprugom sve je moguće.

Novopečena supruga također ističe: 'Svi smo cijepljeni i pridržavamo se propisa. Više od toga ionako ne možemo napraviti.'

Širi se omikron

Dobro raspoloženje u Charlottenburg, loše u Kreuzbergu. Tamo je proteklog tmurnog vikenda bilo neuobičajeno mirno. Subotom je obično uvijek živo u ulici s mnogim malih trgovinama, restoranima i kafićima, a sada je tamo samo par prolaznika.

Onaj ko želi našto kupiti u nekom butiku, mora pokazati potvrdu o cijepljenju ili svježi test. Ali u većini trgovina nema kupaca. Jedna prodavačica kaže da još nikada nisu imali tako slab promet: zbog velikog broja zaraženih, dodaje, niko se ne usuđuje nepotrebno izlaziti iz kuće.

I zaista, brojke u Berlinu proteklih nekoliko dana drastično su porasle. Virus se prije svega širi u gusto naseljenim dijelovima grada, tamo gdje je incidencija i prije ovog vikenda bila daleko iznad 1000.

Omikron soj odavno je dominantan. Znanstvenici iz Max Delbrück Centra proteklih sedmica ispitivali su berlinske otpadne vode i zaključili: u roku od mjesec dana omikron je prevladao i potpuno potisnuo deltu.

Dugački redovi ispred centara za testiranje

Zadnjih dana je zbog velikog broja zaraženih prava navala na 12 berlinskih centara za testiranje koje je organizirao grad. U četvrti Wedding prošlog vikenda formirao se dugačak red, sve do paralelne ulice. Neki od onih koji stoje u redu žele napraviti PCR test kako bi saznali jesu li se zarazili, drugima je potreban negativan test kako bi izašli iz karantene, a treći su dobili upozorenje od korona-aplikaciju.

Među njima je i jedan mladi par. Kažu da već sat vremena čekaju u redu i pretpostavljaju da će čekati još najmanje toliko.

"Sami smo napravili dva brza testa koji su bili negativni. Ali bili smo u kontaktu sa zaraženom osobom i zato želimo napraviti i PCR-test", kažu.

Antigenski ili PCR-test?

Puno je manji red ispred privatnog centra za testiranje 'Coronatest.de'. Ta kompanija širom Njemačke ima 50 centara za testiranje i nudi brze i PCR-testove koji se analiziraju u njihovim laboratorijima, objašnjava za DW šef tvrtke Benjamin Fekersberger.

PCR-test tu košta između 14,99 i 120 eura, zavisno od toga za što vam je potreban i koliko brzo želite rezultate.

PCR-testovi su očito jedina mogućnost za pouzdano utvrđivanje zaraze omikronom. Privatni centri besplatno nude samo brze testove, jer im troškove za njih nadoknađuju gradske vlasti.

Laboratoriji za testiranje pred kolapsom

"To je rasprava koju cijelo vrijeme pokušavam voditi s političarima", kaže Fekersberger.

"Ako napravimo PCR-test za 12 eura neto, a za antigenski brzi test od grada dobijemo 12,50 eura, onda je farsa da grad plaća te glupe brze testove. Umjesto toga, trebalo bi ulagati u PCR-kapacitete.

Fekersberger kaže da su u Berlinu dvije laboratorije ovlaštene za analizu testova iz gradskih centara za testiranje. Oni su, kaže, toliko preopterećeni da se ponekad na rezultat čeka tri pa i više dana.

Dodatni problem predstavlja i to što se veliki broj zaposlenih također zarazio, pa nedostaju na radnom mjestu.

Isti problem pogađa i sve one koji su zaduženi za opskrbu stanovništva. Još uvijek su u Berlinu police u prodavaonicama pune, ali javni prijevoz je već najavio da ovog tjedna ograničava promet na pojedinim linijama – zbog bolesti vozača.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije