Ko su pripadnici Hamasa i šta im je cilj? Koja je razlika u odnosu na pokret Fatah

0
A. S.
Ko su pripadnici Hamasa i šta im je cilj? Koja je razlika u odnosu na pokret Fatah
Foto: EPA-EFE / Pripadnici Hamasa / Ilustracija

Hamas, ili Islamski pokret otpora (Ḥarakat al-Muqāwamah al-Islāmiyyah) okuplja palestinske borce na Zapadnoj obali i u Pojasu Gaze, koji se zalaže za stvaranje samostalne palestinske države u historijskim granicama.

Hamas je 1987. godine formirao šeik Ahmad Jasin, kao palestinsku podružnicu Muslimanskog bratstva i kao glavni cilj zacrtao je uspostavljanje islamske države na teritoriji koja obuhvata Izrael, Pojas Gaze i Zapadnu obalu.

"Želimo da podignemo Allahove zastave nad svakim dijelom Palestine", navodi se u osnivačkom aktu Hamasa.

Helez o usvojenim zakonima u RS: 'Ovo je nastavak velikosrpske agresije na BiH'

Helez o usvojenim zakonima u RS: 'Ovo je nastavak velikosrpske agresije na BiH'

Pristalice Hamasa zagovaraju džihad,m odnosno sveti rat, što se prethodnih decenija mahom odnosilo na akcije usmjerene protiv Izraela.

[twitter]https://twitter.com/liorsela/status/1710527189458817102[/twitter]

Za razliku od pokreta Fatah, Hamas se protivi pregovorima ili postizanju kompromisa oko statusa palestinske države, tvrdeći da "osim džihada nema drugog rješenja" za ovaj problem.

Odmah poslije osnivanja, Hamas se žestoko protivio sekularnom pristupu riješavanju otvorenih problema, koji je zastupala Palestinska oslobodilačka organizacija.

Hamas su, suštinski, formirali palestinski aktivisti koji su još od sedamdesetih godina bili blisko povezani sa Muslimanskim bratstvom i uticaj širili preko mreže bolnica, škola i humanitarnih organizacija na palestinskim teritorijama, s tim što im je djelovanje na Zapadnoj obali bilo mahom ograničeno na univerzitete.

Odnosi Hamasa i PLO-a su zaoštreni 1988. godine, pošto je organizacija na čijem se čelu nalazio Jaser Arafat priznala pravo Izraelu na postojanje.

Na taj način, Hamas se suštinski odvojio od svih ostalih palestinskih organizacija i počeo seriju napada na političke rivale, pa su Izraelci 1989. godine uhapsili šeika Ahmeda Jasina.

Uživo: Hamas tvrdi da napada aerodrom Ben Gurion u Tel Avivu, čuju se eksplozije

Uživo: Hamas tvrdi da napada aerodrom Ben Gurion u Tel Avivu, čuju se eksplozije

Taj potez Izraela naveo je Hamas da promijeni način funkcionisanja i centralu izmjesti u Jordan, koji je deset godina kasnije protjerao lidere te organizacije tvrdeći da su sa jordanske teritorije organizovali akcije na Zapadnoj obali.

Od 2001. do 2012. godine, centrala Hamasa nalazila se u Damasku, odakle se preselila u Dohu, nakon sukoba oko odgovora Bashara Al Assada na pobunu u Siriji.

Prije tri godine, Izraelci su ubili 60 i ranili više od 2.500 Palestinaca, koji su tokom masovnih protesta pokušali da uđu na izraelsku teritoriju, što je izazvalo novu eskalaciju nasilja, koje je trajalo nekoliko mjeseci.

Sva dešavanja iz Izraela možete pratiti uživo na portalu Radiosarajevo.ba iz minuta u minut na linku OVDJE.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije