Ko će biti novi vođa Vagnera: Ovo je prvi Putinov izbor, ima mračnu prošlost
U padu aviona u Rusiji poginuo je šef Vagnera Jevegnij Prigožin.
Smrt čovjeka koji je prije dva mjeseca ponizio Vladimira Putina nije bila iznenađenje za većinu analitičara, ali ostaje pitanje može li njegova plaćenička grupa da preživi bez njega i ko bi mogao da bude njen novi vođa.
Među imenima koja se najviše spominju kao nasljednici Prigožina je Andrej Trošev, za kojeg su mediji pisali da je Putinov izbor za preuzimanje komandovanja grupom od kako je Prigožin bio pao u nemilost ruskog režima.
Nesreća u BiH: Automobil sletio s ceste i zaustavio se manje od metar od rijeke
Komesart je krajem jula izvještavao o sastanku koji je održao ruski predsjednik pet dana nakon propale pobune grupe Vagner. Na sastanku su bili Prigožin i nekoliko desetina starijih Vagnerovih boraca, piše CNN.
Putin je za Komersant rekao da Vagner ne postoji prema ruskom zakonu, dodajući kako će ruska vlada odrediti legalni okvir organizacije. Prema dnevniku, Putin je iznio niz opcija za budućnost Vagnerovih plaćenika, uključujući to da im komadant postane "Sijedi", odnosno Andrej Trošev, ali je Prigožin tada to odbio.
"Vojnici Vagnera mogli su biti okupljeni na samo jednom mjestu i nastaviti da služe. Za njih se ništa ne bi promijenilo, vodila bi ih osoba koja im je bila pravi komadant u tom periodu", rekao je Putin.
Trošev, čije je kodno ime "Sedoj", što znači "sijedi", već se pokazao u Siriji, što mu je donijelo titulu Heroja Ruske Federacije, kako je preneo britanski Telegraf.
Predvodio je napad Vagnera na Islamsku državu koji se okončao oslobađanjem drevnog grada Palmira.
Andrej Trošev je penzionisani ruski pukovnik, osnivač i izvršni direktor grupe Vagner, navodi se u dokumentima sankcija koje su objavile Evropska unija i Francuska.
Trošev je bio načelnik centra grupe Vagner tokom njene prethodne operacije u Siriji, dodaje se. Sankcije Ujedinjenog Kraljevstva iz 2022. također identifikuju Troševa kao izvršnog direktora privatne vojne grupe koja je "vršila represiju nad civilnim stanovništvom u Siriji".
Iako mu je kodno ime "Sijedi", Telegraf navodi da je on imao ulogu u posebno brutalnim vojnim operacijama. Veteran je ratova u Afganistanu i Čečeniji u kojima je ubijeno hiljade ljudi, navodi list.
Za svoju službu u Afganistanu odlikovan je sa dva ordena Crvene zvijezde – odlikovanje Sovjetskog saveza za izuzetne usluge. Za zasluge u operaciji u Čečeniji odlikovan je sa dva Ordena za hrabrost i Ordenom zasluga za otadžbinu drugog stepena, navodi CNN pozivajući se na ruske medije.
Trošev je bio među onima koji su pozvani na prijem u Kremlju u decembru 2016. Fotografija, za koju se vjeruje da je sa tog dešavanja, pojavila se u ruskim medijima 2017. i prikazuje Putina pored Troševa i Utkina, obojica sa nekoliko medalja.
Trošev je također radio za Omon, rusku policiju za nerede koja je imala zadatak da nasilno razbija antivladine proteste, piše Telegraf, dodajući da je pomogao i u usmjeravanju Vagnerovih napora u Bahmutu (Artjomovsk) u Ukrajini 2022., ali da je "više igrao iza scene".
Predvodio je napad Vagnera na Islamsku državu koji se okončao oslobađanjem drevnog grada Palmira. Ali, njegova služba tamo je bila umrljana psovanjem ruskih komandanata i zahtjevima da se njegovim vojnicima da više artiljerijskih granata, prenio je list pozivajući se na kanale na Telegramu povezane sa plaćeničkom grupom. Troševljeva posjeta bolnici u Sankt Peterburgu 2017. govori o potencijalnom problematičnom karakteru.
On je, naime, kako je prenio "Insajder", primljen "mrtav pijan" u bolnicu sa nekim neobičnim predmetima uz sebe. Iznenađeni ljekari otkrili su da je Trošev "u komatoznom stanju" nosio sa sobom pet miliona rublji (55.320 dolara) u kešu, vojne mape Sirije, avionske karte i priznanice za novo oružje u njegovom vlasništvu, prenosi Blic.rs.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.