Kijev spreman predati dio teritorija Rusiji?
Nakon što je Donald Trump pobijedio na predsjedničkim izborima u SAD-u, Ukrajina je počela ublažavati svoje ranije čvrste stavove o teritorijalnim ustupcima, što sugerira moguću promjenu u pristupu mirovnim pregovorima. Iako su ukrajinski dužnosnici mjesecima tvrdili da neće odstupiti ni za milimetar od okupiranih teritorija, sada se čini da su sigurnosna jamstva postala važnija od samih granica.
Dva visoka ukrajinska dužnosnika potvrdila su za New York Times da bi u budućim pregovorima Ukrajina dala prioritet jamstvima za prekid vatre, a ne teritorijalnim pitanjima. "Za Ukrajinu ništa nije važnije od jamstava za sigurnost", izjavio je Roman Kostenko, predsjednik ukrajinskog Odbora za obranu.
Ukrajina, koja smatra svoje granice temeljenima na deklaraciji o neovisnosti iz 1991. godine, uprkos ruskoj okupaciji dijela teritorija, ne namjerava se službeno odreći svojih zahtjeva. Međutim, u aktuelnoj situaciji, pitanje teritorija bi moglo biti podređeno osiguravanju sigurnosnih garancija, kao što su potencijalno članstvo u NATO-u i snažan vojni arsenal.
Premijer liga BiH | Sarajevo trijumfom u Bijeljini nastavilo borbu za titulu
Sigurnosna jamstva postala su ključna prepreka u svakom mirovnom sporazumu, a već su se pojavili prijedlozi da druge zemlje budu obvezane na odbranu Ukrajine ako dođe do ponovnog napada. Rusija, s druge strane, smatra ulazak Ukrajine u NATO neprihvatljivim, a predsjednik Putin insistira na tome da bilo kakav sporazum mora uključivati teritorijalne ustupke s ukrajinske strane.
Nakon Trumpove pobjede, koja je povećala pritisak na Ukrajinu da pristane na pregovore, pojavila se mogućnost bržeg okončanja sukoba, iako to zavisi o daljnjoj situaciji na bojištima. Ukrajina trenutačno ima teške borbe na istoku, dok su zapadni analitičari zabrinuti da bi Kijev mogao biti prisiljen na teritorijalna ustupanja kako bi osigurao sigurnosne garancije.
Mogući sporazum postao je još teži za ostvariti zbog napredovanja ruske vojske, koja nastoji učvrstiti teritorijalne dobitke. Ipak, prema nekim analitičarima, u pobjedničkoj poziciji, Rusija bi mogla postaviti uvjete za dogovor, uključujući dodatne teritorijalne ustupke s ukrajinske strane.
S obzirom na trenutnu situaciju, ukrajinski dužnosnici nastoje osigurati da bilo koji prekid vatre ne šteti privrednom oporavku zemlje, a ključnu ulogu imat će i sigurnost industrijskih područja i razmjena teritorija u budućim pregovorima.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.