Kakva budućnost očekuje Haiti

Radiosarajevo.ba
Kakva budućnost očekuje Haiti
Haićani vape za pomoću (Reuters)

Potres koji je 12. januara pogodio Haiti otvorio je brojna pitanja, a prije svih budućnosti te male karipske države.

Političko nasilje i diktatori

Povijest joj je protekla pod kolonizatorskom vlašću, najprije Španaca, a potom Francuza. U 18. stoljeću bio je najbogatija francuska kolonija. Vlasti Francuske oslobodili su se u borbi s Napoleonovom vojskom, te su proglasili nezavisnost 1. januara 1804. godine.

Haiti je otad postao najsiromašnija zemlja na zapadnoj hemisferi, a veliki dio njegove povijesti obilježilo je političko nasilje i korumpirani diktatori.

Najzloglasniji diktator bio je Francoise Duvalier. Više od tri desetljeća diktature, za kojom je uslijedila vojna hunta, završilo je 1990. godine, kad je Jean–Betrand Aristid izabran za predsjednika. Veći dio njegova mandata propao je zbog vojnog puča, ali uspio se vratiti na vlast 1994. godine.

Aristide je 2000. godine, ponovo izabran za predsjednika. Glasine da su izbori lažirani i sveopća korupcija doveli su do pobune koja je prerasla u ustanak.

Predsjednik Aristide je posljednjega dana februara pobjegao iz Haitija u Srednjoafričku Republiku.

Korupcija je rasla, kao i slamovi glavnoga grada Port–au-Princea. Veliki broj stanovnika “pobjegao ” je iz siromašnih ruralnih dijelova prema urbanim središtima.

Veliki problem sa korupcijom

Novinarka Ruskog servisa Radija Slobodna Irena Lagunina pitala je profesora sveučilišta Webster Boba Corbetta o budućnosti Haitija nakon katastrofalnog potresa.

Ovaj američki znanstvenik smatra da je vrlo teško odgovoriti na pitanje koliko će vremena trebati da se grad obnovi, ali ističe kako je to prilika da se vlast riješi slamova koji su posljednjih desetljeća nastajali oko glavnoga grada.

On, međutim, upozorava da će problema i dalje biti upravo zbog korupcije koja je ušla u sve pore života i sve strukture vlasti. Kao osnivač humanitarne organizacije “Narod narodu” prisjeća se kako je bilo gotovo nemoguće dati sredstva za neki projekt, jer je bilo mnogo onih koji su zahtijevali novac.

“Zaobišli smo to, tako što smo dali novac predstavniku jedne općine, ali potom nismo pitali, kako je novac utrošen.”

Michael Heinl, koautor knjige o povijesti naroda Haitija pod nazivom “ Napisano krvlju” smatra da će zemlju biti moguće obnoviti, ali se ne usudi prognozirati u kojem roku.

Upozorava da bi Haiti, poput Jamajke, mogao biti turistička zemlja, koja se može dobro razvijati, pogotovo zašto što su sjever i jug, relativno ostali neoštećeni u ovom potresu.

Osjećaj nesigurnosti

I on upozorava na probleme koruptivne vlasti ali i na to da je vlast koncentrirana u jednom centru, glavnom gradu, koji je u ruševinama.

“Nužna je decentralizacija vlasti, te pokušati ljude vratiti u ruralne dijelove zemlje. Ekstremna urbanizacija Haitija, posebno u proteklih 50 godina, bila je uglavnom politički motivirana, ali i podržana od stranih organizacija koje su davale financijska sredstva, kao što je Svjetska banka, a koja je tvrdila da je budućnost u urbanizaciji", upozorava Heinl i dodaje:

"Kada sam prvi put posjetio Port–au– rince, prije pedesetak godina bio je to grad od 200 hiljada stanovnika, s odgovarajućom i funkcionalnom infrastrukturom, a danas je to grad s dva do tri milijuna stanovnika, ali sa starom infrastrukturom. Ipak, da bi se privukli ljudi u druge dijelove otoka, oni moraju imati i jasnu perspektivu.”

slobodonaevropa.org/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije