Jedna američka država usvojila zakon koji dopušta učiteljima oružje u školama
Zakonodavci američke države Tennessee usvojili su u utorak zakon koji bi učiteljima u toj državi dopustio nošenje skrivenog pištolja u školi, dok su demonstranti s galerije glasno protestovali protiv toga.
Prijedlog zakona odobren je sa 68-28 glasova u Predstavničkom domu Tennesseeja kojim dominiraju republikanci. Državni Senat usvojio je zakon ranije ovog mjeseca, prenosi Hina.
Tennessee je doživio žestoku raspravu o zakonima o martu otkako je u prošlogodišnjoj pucnjavi u školi u Nashvilleu ubijeno troje djece i troje odraslih djelatnika. Neki od demokrata u Zastupničkom domu pomogli su u vođenju protesta u glavnom gradu, što je dovelo do njihovog kratkog izbacivanja iz zakonodavnog tijela prošle godine.
Suđenje kompaniji koja je stvorila ChatGPT: Važan svjedok (26) pronađen mrtav
"Ovo je užasan dan za Tennessee, našu djecu, naše učitelje i zajednice", napisao je na društvenim mrežama Justin Pearson, demokrat koji je prošle godine izbačen iz Zastupničkog doma nakon čega je ponovno izglasan. "Umjesto da zaštite djecu, OPET su zaštitili oružje!"
Republikanci i drugi konzervativci često su tražili da se učitelji naoružaju kao odgovor na brojne školske pucnjave koje su se dogodile u SAD-u u posljednjih 25 godina. Zagovornici ovih mjera tvrde da naoružani učitelji odvraćaju potencijalne pucače u školi. Protivnici kažu da će oružje u školi vjerovatno samo dovesti do tragičnih slučajnih pucnjava.
UNDER THE GUN: Tennessee lawmakers overwhelmingly passed a bill that allows a teacher or faculty member who meets certain requirements, to possess and carry a firearm on school grounds. https://t.co/6tb6JbQ6ig pic.twitter.com/oX49krqDNO
— Fox News (@FoxNews) April 24, 2024
Otprilike polovica svih država u SAD-u dopušta učiteljima ili drugim školskim zaposlenicima nošenje vatrenog oružja u prostoru škole, navodi Giffords Law Center, grupa za sigurnost oružja.
Prema zakonu iz Tennesseeja, svaka osoba koja želi nositi skriveni pištolj u školi mora završiti najmanje 40 sati obuke u školskoj policiji. Trošak obuke, zajedno s vatrenim oružjem, snosi pojedinac.
Identitet učitelja ili osoblja koji nosi oružje ne bi bio javan, prema prijedlogu zakona. Direktori škola moraju dati odobrenje da osoba nosi oružje, a čelnici lokalne policije moraju biti obaviješteni o identitetu nositelja.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.