I burka bi mogla na referendum

Radiosarajevo.ba
I burka bi mogla na referendum
U Švicarskoj desničarske stranke najavljuju referendum (Arhiv)

Burka, kojom se žena potpuno pokriva, u većini zemalja zapadne Evrope se posmatra kao diskriminirajući odnos prema „ljepšem polu“. U Francuskoj sada razmatraju zabranu nošenja burke, a o tome se razmišlja i u drugim zemljama.

Većina Francuza podržava zabranu

Javnu raspravu širom Europe pokrenula je preporuka parlamentarne komisije u Francuskoj da se u javnim i državnim ustanovama zabrani nošenje burke, tradicionalne odjeće muslimanskih žena koja u potpunosti prekriva tijelo i lice.

Komisija je istodobno predložila da se uz zakon usvoji o odgovarajuća parlamentarna rezolucija u kojoj bi se jasno osudilo nošenje takve odjeće. Prema ispitivanjima javnog mnijenja, većina Francuza podržava zabranu.

Inače, potpuno prekrivanje tijela i lica je najekstremniji oblik sakrivanja žena od pogleda drugih. Sastoji se od halje dugačke do poda i vela od gustog materijala u kojem je samo ostavljen uzak prorez za oči. Tako se uglavnom odijevaju žene i djevojke u konzervativnim islamskim državama poput Saudijske Arabije, Afganistana ili Jemena.

Njemački političari su suzdržani

Prijedlozi za zabranu takve nošnje su odjeka imali i u Njemačkoj, no političari su do sada bili vrlo suzdržani. Oni većinom osuđuju nošenje burke, ali nisu za zakonsko sankcioniranje. Jedino su se pojedine publicistkinje i znanstvenice muslimanske vjeroispovjesti otvoreno izjasnile za uvođenje zabrane, barem u javnim i državnim ustanovama.

Bivša parlamentarna zastupnica Lale Akgün ističe: "Burka je zatvor za tijelo, koji krši ljudska prava."

No, stručnjaci i Središnje vijeće muslimana u Njemačkoj upozoravaju kako bi to bilo neučinkovito, pa čak i besmisleno. Jer, kako procjenjuju, ovdje živi više od četiri milijuna muslimana, no manje od stotinu žena nosi burku.

Razlike u mišljenju u talijanskoj vladi

I u Danskoj ima zagovornika zabrane, a za nju se izjasnila i jedna od manjih članica vladajuće koalicije. Prijedlog da se zabrani nošenje burke na javnim mjestima izazvao je pravi mali raskol i u talijanskoj vladi. Tako ministrica za ravnopravnost Mara Carfagna izjavljuje kako je "potpuno saglasna" s prijedlogom zabrane u Francuskoj te izražava nadu da će i druge europske zemlje slijediti francuski primjer.

No, talijanski ministar vanjskih poslova Franco Frattini je znatno oprezniji pa kaže da je načelno protiv zakonske zabrane: "To pitanje mora biti rješavano u jednom općem kontekstu, jednom nacrtu za integraciju."

U Italiji još od 1975. postoji odredba prema kojoj se u javnim ustanovama nitko ne smije pojaviti maskiran - bilo velom, bilo motorističkom kacigom. U listopadu prošle godine desničarska Liga Nord je podnijela prijedlog zakona kojim se izričito zabranjuje nošenje vela iz vjerskih razloga. Osim tog, talijanskom parlamentu su predana još tri slična zakonska prijedloga.

Nakon minareta na referendumu i burka?

A u Švicarskoj dio političara nakon referenduma o minaretima planira predložiti i zabranu burke. Kršćansko-demokratska stranka je u svom priopćenju kojim najavljuje zakonsku inicijativu naglasila da je burka fundamentalistički simbol omalovažavanja žena.

Švicarska udruga bivših muslimana i socijaldemokratskog ženskog pokreta je pak najavila da će, ukoliko odgovarajući zakon ne prođe u parlamentu, pokrenuti inicijativu za raspisivanje referenduma o tom pitanju.

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije