Hana Obradović s Novog Zelanda: Teroristički napad me podsjetio na ratni užas u BiH
Masakr koji je u Christchurchu počinjen tokom molitve muslimana najgora je masovna pucnjava u historiji Novog Zelanda. Ubijeno je 49 osoba i sve ovo me podsjetilo na rat u Bosni i Hercegovini.
S tim riječima je razgovor za Radiosarajevo.ba počela Mostarka Hana Obradović, koja je na Novi Zeland stigla u martu 2016. godine i koja nam prenijela reakcije iz najnastanjenijeg grada u ovoj državi.
Ova Hercegovka u Aucklandu od jutros prati sva dešavanja u novozelandskom gradu Christchurchu, a za naš portal je prenijela užase terorizma za koji je odgovoran Brenton Tarrant.
Napadač na Novom Zelandu prije napada slušao četničke pjesme
Masakr u džamijama na Novom Zelandu: Brojni mrtvi i ranjeni
Pogledajte trenutak hapšenja napadača na Novom Zelandu
Izjave svjedoka napada na džamije: Vidio sam jednog napadača kako puca
„Situaciju pratim putem televizora i teško je riječima opisati užas koji je zadesio Novi Zeland. Ovo je najveća tragedija od 2011. godine, kada je Christchurch pogodio žestoki zemljotres i u kojem je poginulo 185 ljudi“, dodala je Hana.
New Zealand mosque attacker issued manifesto citing U.S. right-wing extremism as inspiration, police say. Death toll rises to 49. https://t.co/HvoIjaGSJJ
— The Washington Post (@washingtonpost) March 15, 2019
Obradović kaže da se teroristički napad dogodio u 13:40 sati po lokalnom vremenu.
„Prva informacija je bila da je ubijeno 20 osoba, a onda je broj poginulih rastao. Posljednja, u vrijeme kada razgovaramo, a sada je kod mene pola sata iza ponoći (12 sati vremenske razlike, op. a.), je da je poginulo 49 osoba i da ima više njih u kritičnom stanju“, podvukla je Obradović.
Ona kaže da još nema zvaničnih informacija da li je u terorističkom napadu bilo državljana Bosne i Hercegovine, ali da je na bh. portalima pročitala da se oglasio i ambasador Bosne i Hercegovini u Australiji Mirza Hajrić, koji je nerezidentni predstavnik naše zemlje i za Novi Zeland.
„U Christchurchu je bilo dosta državljana Bosne i Hercegovine i iz zemalja s Balkana do 2011. godine, ali su mnogi napustili taj kraj nakon zemljotresa. U ovom trenutku ne znam koliko ih je ostalo, ali se nadam da niko nije poginuo“, naglasila je Obradović.
Foto: Privatni album: Hana Obradović: Na Novi Zeland stigla u martu 2016. godine
Hana za naš portal kaže da je policija na Novom Zelandu na nogama i da sada pretražuje i druge gradove.
„Navodno su racije i pretresi i u Dunedinu. To je grad na samom jugu Južnoj ostrva i prema, nekim navodima, i u tom gradu je bio planiran napad“, priča nam Hana, koja je Mostar napustila iz ekonomskih i porodičnih razloga prije tri godine.
Svjedok pucnjave opisao šta se desilo u džamiji: Među žrtvama i dječak od 7 godina
Kaže da za sve građane Novog Zelanda neće biti sna, ne samo ovu noć, već i naredne koje dolaze.
„I nama koji sve ovo gledamo putem televizije je užasno, a mogu zamisliti kako je tek građanima Christchurcha“, nastavila je Hana.
Ona kaže da australski mediji nisu javili da je jedan od terorista – Brenton Tarrant, slušao četničku muziku prije krvavog pohoda.
Na naše pitanje da li se terorista Tarrant mogao družiti s četničkim organizacijama na Novom Zelandu.
„Koliko znam, a tu sam tri godine, takvih četničkih organizacija na Novom Zelandu nema. Vjerujem da je ubica čuo pjesmu kada je planirao napad, jer je u svom manifestu koji je objavio prije zločinačkog pohoda naveo da mrzi muslimane i da ide u borbu, između ostalog, i protiv Turaka. Kada se sve uzme u obzir, ovo je grozno i teško da će iko na Novom Zelandu ovo moći zaboraviti“, dodala je Hana Obradović za Radiosarajevo.ba.
Više informacija o terorističkom napadu na Novom Zelandu možete čitati OVDJE.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.