Globalna proizvodnja kokaina dostigla rekordne nivoe, pojavljuju se novi centri za krijumčarenje
Ured Ujednjenih nacija (UN) za droge i kriminal saopćio je da je uzgoj biljke koke porastao za 35 posto između 2020. i 2021. godine na rekordne nivoe.
Ured UN-a je objavio izvještaj u kojem stoji da je globalna proizvodnja kokaina dostigla rekord nakon što se svjetska potražnja za tom drogom oporavila poslije pandemije koronavirusa.
Uzgoj koke je između 2021. i 2022. godine porastao za 35 posto, a izvještaj pokazuje da su se u zapadnoj i centralnoj Africi pojavila nova središta za trgovinu drogom, prenosi BBC.
UN-ov ured za droge i kriminal saopćio je da trgovci drogom sve češće koriste međunarodne poštanske usluge kako bi je dopremili do potrošača.
Najveća tržišta kokaina su Evropa i Sjeverna Amerika, a odmah iza su Južna i Srednja Amerika te Karibi.
Cocaine production reaches record levels as demand rebounds following Covid lockdowns, new report finds https://t.co/uX1VIheuxj
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 16, 2023
Dok se u izvještaju navodi da su tržišta u Africi i Aziji "još uvijek ograničena", Ghada Waly iz UN-a pojašnjava da je potencijal za širenje tržišta tamo opasna stvarnost.
Globalni izvještaj o kokainu navodi da je povećanje proizvodnje rezultat ekspanzije u uzgoju biljke koke, kao i poboljšanja procesa pretvaranja koke u kokain.
Podaci o zapljenama ukazuju na to da je uloga Afrike, posebno zapadne i centralne, kao tranzitne zone za kokain na putu do tržišta u Evropi znatno porasla od 2019. godine.
Izbijanje pandemije Covida19 poremetilo je tržište droga jer su međunarodna putovanja bila ograničena.
Slučaj kod Novog Zelanda: U moru plutala pošiljka kokaina vrijedna 300 miliona dolara
Potražnja za kokainom pala je jer su noćni klubovi i barovi bili zatvoreni tokom pandemije.
Globalna ponuda kokaina trenutno je na rekordnom nivou, navodi se u najnovijem izvještaju UN-a.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.