Gazprom u Njemačkoj može zaboraviti na komfor koji je uživao do sada
![Gazprom u Njemačkoj može zaboraviti na komfor koji je uživao do sada](https://storage.radiosarajevo.ba/article/453502/871x540/gazprom.jpg?v1649771262)
Plinovodi i skladišta plina u Njemačkoj su u rukama Rusije. Zahvaljujući mreži "firmi-kćeri" i složenim vlasničkim strukturama one su potpuno pod kontrolom Gazproma.
Suočeni s ratom u Ukrajini i energetskom krizom njemački političari i energetski stručnjaci sada se kaju zbog ovakve liberalizacije tržišta. Jer trenutno niko ne zna s kim sve Gazprom u Njemačkoj posluje.
Pokusaj kontakta DW-a sa Gascadeom, firme koja pripada Gazpromu bio je neuspješan. Dama sa recepcije se nakratko pojavljuje pred vratima, ali samo da bi rekla da je intervju koji je ranije zakazan sada otkazan.
![Potezi Esmira Bajraktarevića na Instagramu izazvali dosta pažnje: Tiču se reprezentacije i PSV-a](https://storage.radiosarajevo.ba/article/579080/300x185/esmir-bajraktarevic-prtscr-instagram-februar2025.jpg?v1739718762)
Potezi Esmira Bajraktarevića na Instagramu izazvali dosta pažnje: Tiču se reprezentacije i PSV-a
Gazpromve "firme-kćeri" se nerijetko obraćaju pa čak i kada im se obraćaju politički dužnosnici.
"Sa Gazpromom ili njegovim "firmi-kćeri" zapravo nemam direktan kontakt. Ne vidim ih i ne čujem. Vidimo samo nase skladiste plina i znamo da to postaje vlasnicka struktura", rekao je Cord Bockhop, načelnik opštine Diepholz
On smatra da Gazprom pred početak rata u Ukrajini namjerno nije napunio to skladište, kako bi izvršio politički pritisak na Njemačku kojoj je prijeko potreban plin.
Sličnih problema ima i načelnik opštine Jemguma, Hans-Peter Heikens, čiji prozor iz kancelarije direktno gleda na Gazpromova postrojenja koja su jedna od najvećih u Evropi.
"Zbog ovog rata u kojem umire hiljade ljudi, oni zarađuju na nama. Mislim da niko u ovoj opštini ne podržava više tu firmu", rekao je.
O sigurnosti Gazpromovih pogona u ovoj oblasti brine lokalno vatrogasno društvo i općina koja za to godišnje izdvaja oko 250.000 eura.
"Mreža firmi je netranspartentana. Zbog preustrojavanja nismo više dobili ni centa poreza. Naša iskustva sa Gazpromom nisu dobra", rekla je zastupnica u bundestagu ispred CDU-a, Gitta Connemman.
Gazpromove "firme-kćeri" su uživale punu slobodu, ali sada se po promjenilo i zemlja želi više kontrole i transparentnosti nad njim.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.