Francuska odlučuje o zabrani nošenja vela

Radiosarajevo.ba
Francuska odlučuje o zabrani nošenja vela

Višestranački parlamentarni odbor predložio je u utorak popodne Francuskom parlamentu zabranu prekrivanja ženskog lica u javnosti, što se direktno odnosi na nošenje nikaba,

Odbor preporučuje da muslimankama treba zabraniti da nose veo koji pokriva lice, poznat kao nikab, u javnim službama poput bolnica, škola i vozila javnog prijevoza.

Predlaže se i ukidanje državljanstva

Članovi odbora, parlamentarci iz više stranaka, preporučili su i da se stalni boravak u Francuskoj i državljanstvo uskrate svima koji pokazuju vidljive znakove "radikalne vjerske prakse".

U izvještaju ovoga skupštinskog odbora se kaže i kako je zahtjev da žene pokrivaju lice u suprotnosti s republikanskim principima sekularizma i jednakosti.

Odbor je sastavio izvještaj nakon višemjesečne javne rasprave koju je pokrenuo predsjednik Nicolas Sarkozy u maju, i tom prilikom rekao da u Francuskoj nije dobrodošlo odijevanje koje pokriva cijelo tijelo i lice žene na javnim mjestima, prenosi Fena.

Usvajanju izvještaja prethodila je žučna rasprava unutar odbora, izvještava dopisnik BBC-a iz Pariza, a neki parlamentarci su tražili i radikalnije mjere kako bi se uvela potpuna zabrana nošenja nikaba.

Ovom preporukom višestranačkoga parlamentarnog odbora Francuska se približila jedan korak zakonu koji bi u izvjesnoj mjeri ograničio nošenje nikaba i vela u javnosti.

Istraživanja javnog mnijenja govore kako većina stanovnika želi da se uvede potpuna zabrana takvog odijevanja, a ova parlamentarna preporuka samo je izjava o principima koji osuđuju praksu koja se opisuje kao kršenje republikanskih vrijednosti francuskog društva.

Preporučeno je i da se svim ženama koje svojim odijevanjem budu kršile takve principe uskrate svi oblici državnih usluga i pomoći, naprimjer socijalna pomoć.

Dopisnik BBC-a navodi da mnogi zastupnici francuskog parlamenta žele što brže uvođenje potpune zabrana nošenja nikaba, ali da je predsjednik Sarkozy oprezniji i kako je upozorio da postoji opasnost od žigosanja velike muslimanske zajednice u Francuskoj.

Zabrane sprovedene različito u zemljama Evrope

Agencija AFP piše u ponedjeljak da nekoliko europskih zemalja razmatra mogućnost zabrane potpunog pokrivanja žena i donosi pregled stanja.

Holandija priprema nekoliko zakonskih prijedloga o zabrani potpunog pokrivanje žena, napose u obrazovnim i javnim ustanovama.

Danska razmatra ograničiti nošenje nikaba u javnom prostoru, školama i na sudu. Čeka preporuke vladina povjerenstva. U 2009. je konzervativna stranka morala povući prijedlog zabrane pošto ga je ministarstvo pravosuđa ocijenilo neprihvatljivim.

Zakonom iz 1975., u Italiji je zabranjeno potpuno pokrivati lice na javnim mjestima. Temeljem tog zakona stranka Sjeverna liga, poznata po svojoj protuimigracijskoj politici, podnijela je 2009. zakonski prijedlog kojim predviđa dvogodišnju zatvorsku kaznu i 2.000 eura globe osobama "koje bi zbog pripadnosti vjeroispovijesti otežale identifikaciju ili je učinile nemogućom".

Velika Britanija ne ograničava potpuno pokrivanje lica i vlada je u petak potvrdila da ne ograničava pravo na izražavanje vjerskih uvjerenja u odijevanju. Ministarstvo obrazovanja je ipak 2007., objavilo direktive kojima ravnateljima javnih škola i vjerskih škola dopušta zabranu nikaba. To je učinjeno poslije nekoliko sudskih procesa popraćenih velikom medijskom pažnjom.

Austrijska ministrica za ženska pitanja Gabriele Heinisch-Hosek potaknula je raspravu o mogućoj zabrani nikaba u svojoj zemlji ako bi broj takvih žena osjetno narastao.

U Belgiji mnogobrojne zajednice brane potpuno pokrivanje lica u javnosti putem zakonskih ili policijskih odredbi kojim se brani nošenje krinke u javnosti "ako nije doba karnevala".

radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije