Čini se da Trump zaista ulazi u ono što je obećao: "Postići mir snagom"

Pentagon je u srijedu, 19. februara, saopćio da je naredio reviziju svoje potrošnje kako bi se oko 50 milijardi dolara preusmjerilo na programe koji su "više u skladu s Trumpovim prioritetima za nacionalnu odbranu".
Revizija bi, navodi Reuters, mogla biti priprema za američkog ministra odbrane Petea Hegsetha da nastavi s ciljevima u azijsko-pacifičkoj regijji i da prioritet osiguranju američke granice s Meksikom, zajedno s drugim reformama.
Saopćenju Pentagona prethodila je objava članka Washington Posta u kojem se najavljivalo smanjenje vojnog proračuna što je, za Trumpove kritičare, trebala biti meta broj jedan u rezanju državne potrošnje. A ujedno i najveća, najteža i najopasnija meta.

Elmedin Konaković: "Ovo je početak 'uragana sankcija' koje očekuju zvaničnike iz RS-a"
U dokumentu koji je napisan u utorak, a na koji se poziva Washington Post, američki ministar odbrane Pete Hegseth je zatražio da mu se do 24. februara iznesu prijedlozi proračunskih rezova kako bi se postiglo godišnje smanjenje od 8 posto tokom pet godina.
Ali, izuzeto je 17 sektora unutar Pentagona, čiji je proračun u 2025. godini postavljen na oko 850 milijardi dolara. Među tim iznimkama su vojne operacije na granici s Meksikom i modernizacija nuklearnog arsenala, prenosi Francuska novinska agencija (AFP).
Pentagon nije izravno negirao tvrdnje, ali je naveo da bi se neki proračuni preusmjerili "prioritetima predsjednika Trumpa za nacionalnu obranu".
AFP navodi i da dokument Ministarstva obrane poziva i na nastavak finansiranja nekoliko američkih vojnih agencija širom svijeta, uključujući azijsko-pacifičko zapovjedništvo i svemirsko zapovjedništvo.
Washington Post prenosi da europsko zapovjedništvo, u trenutku kada je Washington pokrenuo početne razgovore s Rusijom o pitanju sukoba u Ukrajini, što su kritizirali Kijev i mnoge europske zemlje, nije na ovom popisu izuzeća. Nisu uključena ni vojna zapovjedništva za Bliski istok i Afriku.
Smanjenje proračuna moglo bi naići na snažno protivljenje, kako vojske tako i Kongresa, gdje mnogi zastupnici, i republikanci i demokrati, vjeruju da je vojna potrošnja nužna za odvraćanje prijetnji, posebno iz Kine i Rusije.
Prema pisanju Washington Posta, Hegseth je istaknuo da je misija koju je Trump dodijelio Ministarstvu odbrane jasna i da glasi: "Postići mir snagom".
Od inauguracije američkog predsjednika 20. januara, federalna administracija započela je veliki pokret smanjenja javne potrošnje, pod poticajem nove komisije za učinkovitost vlade (DOGE), na čelu s multimilijarderom Elonom Muskom, piše Hina.
Potvrde li se rezovi proračuna koje navodi Washington Post, proračun vojske vodeće svjetske vojne sile, mogao bi se smanjiti za gotovo 300 milijardi dolara u roku od pet godina.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.