Djevojka se skinula u državi u kojoj je to zabranjeno, otkriveno gdje su je odveli: 'Alarmantno je'
Organizacije za ljudska prava izrazile su ozbiljnu zabrinutost zbog sudbine mlade Iranke koja je uhapšena nakon što se skinula do donjeg rublja na univerzitetskom kampusu u Teheranu. Prema izvještajima, vlasti su je prebacile u psihijatrijsku ustanovu, gdje postoji strah od moguće torture, što je praksa koja se sve više koristi za suzbijanje političkog otpora u Iranu.
Amnesty International navodi da je režim u Iranu poznat po upotrebi elektrošokova, torture, batina i hemijskih supstanci na zatvorenicima koji su smješteni u državne psihijatrijske institucije, gdje ih se označava kao "mentalno nestabilne". Organizacija je istaknula da je situacija u kojoj se nalazi ova mlada žena "alarmantna".
Video snimak mlade žene koja hoda po kampusu Islamskog Azad univerziteta u Teheranu u donjem rublju brzo je postao viralan na društvenim mrežama. Nakon toga, uhapšena je od strane policije. Vjeruje se da je ovaj čin bio oblik protesta zbog fizičkog zlostavljanja koje je doživjela od strane univerzitetske sigurnosti, jer nije poštovala strogi dress code koji je nametnut ženama u Iranu.
Ćamil Duraković: Čekamo reakciju Tužilaštva i OHR-a na zaključke NSRS
Centar za ljudska prava u Iranu (CHRI) nazvao je njen premještaj u nepoznatu psihijatrijsku ustanovu "otmicom", ističući da se upotreba nasilnog premještaja protivnika režima u mentalne ustanove sve više koristi kao način da se utiša politički otpor.
Hadi Ghaemi, izvršni direktor CHRI-a, izjavio je: "Iranske vlasti sistematski koriste obaveznu hospitalizaciju u psihijatrijskim ustanovama kao alat za suzbijanje neslaganja, nazivajući protestante mentalno nestabilnima kako bi ih diskreditovali."
Ovo nije prvi put da su prosvjednici, posebno oni koji su učestvovali u demonstracijama Žena, život, sloboda, nakon hapšenja završavali u psihijatrijskim ustanovama. Poznati kurdski reper Saman Yasin bio je 2022. godine odveden u psihijatrijsku bolnicu u Teheranu, gdje je navodno bio mučen i prisiljen na priznanje. Proveo je dvije godine u zatvoru prije nego što je prošlog mjeseca pušten na medicinsku privremenu slobodu.
🇮🇷 Une étudiante iranienne s’est dévêtue en signe de protestation devant la prestigieuse université Azad de Téhéran avant d'être jetée dans une voiture par des hommes en civil #AFPVertical ⤵️ pic.twitter.com/Fcz5ZEnOKS
— Agence France-Presse (@afpfr) November 3, 2024
U oktobru 2023. godine, Roya Zakeri, mlada žena koja je snimljena kako izgovara anti-režimske slogane, također je proglašena mentalno nestabilnom od strane državnih medija i prebačena u ženski odjel psihijatrijske bolnice Razi, gdje je navodno bila fizički zlostavljana i vezana za ruke i noge.
Azam Jangravi, aktivistkinja za ljudska prava, svjedočila je kako su vlasti od nje tražile da potpiše izjavu kojom priznaje mentalne probleme nakon što su njene fotografije s oborenim hidžabom postale viralne 2018. godine.
"Kad su me ispitivali, optuživali su me da sam špijun", rekla je Azam. "Željeli su da napišem priznanje u kojem bih se pokajala zbog protesta i tvrdila da sam to učinila jer imam mentalnih problema."
Mnogi mladi ljudi u Iranu, posebno žene, sada smatraju ovu mladu studentkinju novim simbolom pokreta Žena, život, sloboda. "Svi koje znam koji su protestovali i pozvali na slobodu od Islamske Republike podržavaju njen protest", izjavila je studentkinja u Teheranu. "Ovo je za šta se borimo, da imamo slobodu da biramo. Divimo se njenoj hrabrosti. Da je režim pitao, sve nas koji smo protestovali označili bi kao mentalno nestabilne."
Dok su fotografije ove mlade žene postavljene na društvene mreže, pro-režimski nalozi su širili poruke o njenom mentalnom zdravlju i privatnom životu, što dodatno komplicira situaciju, piše Guardian.
Iako je njeno ime još uvijek nepoznato, njen hrabar čin postao je simbol nade i borbe za ljudska prava u Iranu, dok se svijet suočava s izazovima kada je riječ o slobodi izražavanja i borbi protiv represivnog režima.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.