Bizarna priča iz Indije: Zmija ugrizla muškarca, pa muškarac ugrizao zmiju, on preživio, zmija nije
Santosh Lohar, radnik indijskog porijekla, spavao je u radničkom kampu u regiji Bihar kada ga je navodno danas, 8. jula, ujela zmija. Nakon što ga je zmija ugrizla, Lohar je, prema lokalnom vjerovanju, uhvatio gvozdenom šipkom i dva puta uzvratio ujedom.
"U mom selu postoji vjerovanje da ako te zmija ugrize, moraš da je ugrizeš dva puta da bi neutralisao otrov", objasnio je Lohar.
Nije poznato da li je zmija bila otrovna, ali je Loharu u bolnici pružen protivotrov.
Kulturni četvrtak | Reditelj Andraš Urban: O Desire festivalu, komediji 'Seljačka opera' i teatru
Zmijski otrov, koji se skladišti u žlijezdama zmija, aktivira se kada uđe u krvotok. Koristi se u medicini za liječenje različitih stanja, uključujući rak, visok krvni pritisak, srčani i moždani udar, te bolesti poput Alzheimerove i Parkinsonove.
Prema podacima iz Indije, u Biharu se dogodi oko 4.500 smrtnih slučajeva godišnje zbog ugriza otrovnih zmija. U Indiji živi gotovo 300 vrsta zmija, od kojih je više od 60 otrovno, uključujući indijsku kobrau, Raselovu zmiju i poskoka.
Zmijski otrov sadrži neurotoksine koji izazivaju simptome kao što su zamagljen vid, otežano disanje, bol i otok. Napada cirkulatorni, nervni i mišićni sistem, te može uzrokovati ozbiljne komplikacije poput unutrašnjeg krvarenja i zgrušavanja krvi, prenosi Daily Mail.
Splićanka izašla na balkon pa ugledala prizor koji ju je šokirao: "Bila je duga 2 metra..."
"Ujedi otrovnih zmija mogu izazvati akutne hitne situacije uključujući šok, paralizu, krvarenje, oštećenje bubrega i teška lokalna oštećenja tkiva koja mogu biti fatalna ili dovesti do trajnog invaliditeta ako se ne liječe", navodi se u studiji iz 2020. godine o zmijama.
U slučaju ujeda zmije, stručnjaci preporučuju odmah potražiti medicinsku pomoć, ukloniti satove i prstenje kako bi se spriječio otok, te sigurno fotografirati zmiju radi identifikacije vrste.
Dok čekaju medicinsku pomoć, žrtve ujeda trebaju sjediti u neutralnom položaju kako bi usporili širenje otrova, te očistiti ujed sapunom i vodom.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.