Biden i saveznici na samitu NATO-a u Bruxellesu: Kako pojačati pritisak na Putina
Dok rat u Ukrajini ulazi u drugi mjesec, američki predsjednik Joe Biden i zapadni saveznici sastaju se kako bi osmislili put za pojačanje pritiska na ruskog predsjednika Vladimira Putina, dok se bore protiv ekonomskih i sigurnosnih posljedica koje se šire u Evropi i svijetu.
Danas će evropska diplomatska prijestolnica biti domaćin hitnog NATO samita, kao i skupa Grupe sedam i samita 27 članica Evropske unije. Biden će prisustvovati na sva tri sastanka i planira održati konferenciju za novinare na kraju dana.
Biden je stigao u Bruxelles sinoć s nadom da će potaknuti saveznike da uvedu nove sankcije Rusiji, čija je ekonomija već ugrožena stalnim nizom zabrana, bojkota i kazni u posljednje četiri sedmice.
Bećiragić nakon poraza od Hrvatske: "Razlika od 13 koševa ništa ne znači u ludnici u Skenderiji"
Odlučnost i jedinstvo
Dok je Zapad uvelike bio jedinstven u suočavanju s Rusijom nakon što je napala Ukrajinu, mnogi smatraju da će jedinstvo biti testirano kada se osjeti cijena rata na globalnoj ekonomiji.
"Ono što bismo željeli čuti je da će odlučnost i jedinstvo koje smo vidjeli proteklih mjesec dana trajati koliko god bude potrebno", rekao je Bidenov savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan novinarima na na putu za Bruxelles, prenosi Associated Press.
Energetska kriza pogoršana ratom bit će posebno važna tema na samitu Evropskog vijeća, gdje se čelnici Španije, Portugala, Italije i Grčke nadaju hitnom i ujednačenom odgovoru cijelog bloka. Dužnosnici EU rekli su da će tražiti pomoć SAD-a za dopunu skladišta prirodnog plina za sljedeću zimu, a također žele da blok zajedno kupuje plin.
Njemački kancelar Olaf Scholz odbacio je pozive na bojkot ruske opskrbe energentima, rekavši da bi to nanijelo značajnu štetu ekonomiji njegove zemlje. Scholz se suočava s pritiskom aktivista za zaštitu okoliša da što prije Njemačku učini nezavisnom od ruske energije, ali je rekao da će proces morati ići postepeno.
"Činiti to iz dana u dan značilo bi gurnuti našu zemlju i cijelu Evropu u recesiju", rekao je Scholz u srijedu.
Izbjeglička kriza
Poljska i druge zemlje NATO-a na istočnoj grnici također će tražiti objašnjenje o tome kako Sjedinjene Države i evropske kolege mogu pomoći u rješavanju svoje rastuće zabrinutosti zbog ruske agresije, kao i rastuće izbjegličke krize. Više od 3,5 miliona izbjeglica pobjeglo je iz Ukrajine posljednjih sedmica, uključujući više od dva miliona u Poljsku.
Biden bi u petak trebao otputovati u Poljsku, gdje se očekuje da će oba pitanja biti u središtu razgovora s predsjednikom Andrzejem Dudom. Još jedan značajan trenutak mogao bi doći neposredno prije nego što se Biden u subotu vrati u Washington.
Bijela kuća je saopćila kako on planira “iznijeti primjedbe o ujedinjenim naporima slobodnog svijeta da podrži narod Ukrajine, da Rusiju smatra odgovornom za njezin brutalni rat i odbrani budućnosti koja je utemeljena u demokratskim principima”.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.