Bećirović na konferenciji UN o klimatskim promjenama: "Izazovi su različiti, ali cilj je zajednički"

4
Radiosarajevo.ba
Bećirović na konferenciji UN o klimatskim promjenama: "Izazovi su različiti, ali cilj je zajednički"
Foto: Predsjedništvo BiH / Predsjedavajući predsjedništva BiH

U utorak, 12. novembra 2024. godine, na konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama (2024 United Nations Climate Change Conference UNFCCC COP29), obratio se predsjedavajući Predsjedništva BiH dr. Denis Bećirović.

U govoru je rekao : "Prije svega, zahvaljujem se domaćinima, Azerbejdžanu i Ujedinjenim nacijama na organizaciji ove važne konferencije. Stanje u kojem se nalazi naša planeta je zabrinjavajuće. Ubrzane klimatske promjene su posljedica neodgovornog
čovjekovog djelovanja. 

Industrijalizacijom Zemlje čovjek je ugrozio prirodu, te tako ugrozio i sam sebe. Put kojim se trenutno kreće naša civilizacija vodi u katastrofu. Jedan od ključnih problema današnjice je potpuna erozija morala. Svjedoci smo da neke velike države propovijedaju raj, a prakticiraju pakao. Zbog takve politike stradaju i ljudi i priroda.

Problemi za Izrael, glavni regionalni trgovinski partner poručio: 'Prekidamo odnose i tačka'

Problemi za Izrael, glavni regionalni trgovinski partner poručio: 'Prekidamo odnose i tačka'

Jedna od najvećih prepreka u borbi protiv klimatske krize je državni egoizam. Nažalost, određene zemlje smatraju da ovo nije kritično pitanje za sadašnju generaciju i odlažu njegovo rješavanje na buduće generacije.

Ovaj način razmišljanja je duboko pogrešan. Izazovi su različiti za svaku od naših zemalja, ali cilj je zajednički. U borbi s klimatskom krizom budimo na istoj strani. Rastuća klimatska kriza traži od nas promjene u sistemu vrijednosti. Za ublažavanje klimatske krize potrebno je, između ostalog, da se fokusiramo na:

Konferencija u Azerbejdžanu: Koliko košta borba protiv klimatskih promjena?

Konferencija u Azerbejdžanu: Koliko košta borba protiv klimatskih promjena?

  • odgovornije politike koje promoviraju zaštitu prirode;
  • poboljšanje standarda zelenog finansiranja;
  • jačanje klimatske diplomatije;
  • obrazovne programe koji će poticati klimatske inovacije;
  • i osnaživanje nove generacije klimatskih lidera.

Bosna i Hercegovina je odlučna da: doprinese smanjenju emisija stakleničkih gasova, postigne klimatsku neutralnost, izvrši energetsku tranziciju, i doprinese implementaciji Pariskog klimatskog sporazuma. Bosna i Hercegovina aktivno radi na usvajanju Integriranog nacionalnog energetskog i klimatskog plana.

Dokument definira strateško opredjeljenje Bosne i Hercegovine u procesu dekarbonizacije energetskog sektora do 2030, s jasnim
horizontom do 2050. godine. Na kraju, ne zaboravimo, Zemlja ne pripada čovjeku, već čovjek pripada Zemlji.

Nastavimo našu borbu protiv klimatskih promjena. To je borba za našu budućnost."

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije