Avione kupili od Francuza, tenkove od Rusije, a sad J. Koreji daju milijarde za haubice
Južnokorejska Hanwha Defense potpisala je najveći ugovor o izvozu svojih samohodnih haubica K9 i pratećih vozila u Egipat, objavila je južnokorejska uprava programa odbrambene nabave.
Vodeća južnokorejska kompanija koja se bavi proizvodnjom oružja i odbrambenih sistema nije otkrila detalje dogovora čija je vrijednost oko 1,7 milijardi dolara, no izvor upoznat s dogovorom rekao je za Defense News kako će oko 200 jedinica topničkih sistema K9 biti isporučeno egipatskoj vojsci, zajedno s brojnim pomoćnim vozilima, kao što su vozila za opskrbu streljivom K10.
Prema dogovoru, većina toga trebala bi se proizvoditi u Tvornici 200, državnom odbrambenom proizvodnom pogonu nedaleko od egipatske prijestolnice Kaira, dok će početnu seriju isporučiti Hanwha Defense, navodi izvor.
Pogledajte kako izgleda čišćenje sarajevskih ulica
Kako javlja DAPA, južnokorejsko tijelo za nabavu i razvoj odbrambene opreme, svečanost potpisivanja održana je u Kairu.
Povijest tog dugo očekivanog dogovora seže najmanje do 2009. godine, kada je Egipat izrazio interes za modernizaciju svojih topovskih sistema.
No, napori u tom smjeru su odgođeni za gotovo cijelo desetljeće jer je ta zemlja u međuvremenu doživjela val prodemokratskih prosvjeda i nemira, poznat kao Arapsko proljeće, tokom kojega je s početkom 2011. godine u zemljama regije došlo do više revolucija i građanskih ratova, prenosi Jutarnji.
"Najnoviji dogovor je prvi izvoz samohodne haubice K9 u Afriku nakon uspješnog izvoza topovskih sitema u europske i azijsko-pacifičke zemlje", navela je DAPA. "Ovo je najveći posao s K9, što Egipat čini osmom zemljom koja u operativu uklapa sistem K9", dodaju.
Zadovoljava NATO standarde
Kompanija Hanwha Defense, proizvođač kopnenih sistema povezan s Hanwha Group, učestvovala na izložbi Egypt Defense Expo od 29. novembra do 2. decembra prošle godine, tokom kojeg je predstavio svoj samohodni top.
Na dan otvaranja izložbe, egipatski predsjednik Abdel-Fattah al-Sissi sastao se sa Son Jae-ilom, predsjednikom i glavnim izvršnim direktorom kompanije Hanwha Defense, kako bi razgovarali o bilateralnoj saradnji, uključujući i potencijalnu nabavku topovski sistem.
Tada je ured egipatskog predsjednika rekao da su na sastanku "razmotrene mogućnosti za jačanje zajedničke saradnje u svjetlu modernih tehnoloških i proizvodnih sposobnosti korejske kompanije".
K9 čini gotovo 50 posto globalnog tržišta samohodnih haubica, budući da je već uveden u odbrambene sisteme sedam zemalja - Južne Koreje, Turske, Poljske, Indije, Finske, Norveške i Estonije. Australija je nedavno također potpisala ugovor za K9.
Gusjenični topovski sistem zadovoljava NATO standarde i može se koristiti u širokom rasponu okruženja, uključujući snježne terene i pustinje.
Opremljeno kupolom koja se okreće za 360 stepeni to oružje od 47 tona ima domet 40 kilometara i kreće se brzinom i do 67 kilometara na sat. Haubica je opremljena automatskim sistemom za upravljanje paljbom, može ispaljivati projektile unutar 30 sekundi u statičnom položaju i unutar 60 sekundi dok je u pokretu.
Egipat kupuje od svih
Egipat je ovom kupovinom pokazao da i dalje slijedi politiku vrlo diverzificirane nabave naoružanja. Na primjer, imaju borbene avione kupljene od Francuske, SAD-a i Rusije (Rafale, F-16, odnosno Migovi 29), ruske i američke borbene i transportne helikoptere (Mi-17. Mi-35, Ka-50, odnosno AH-64 Apache i CH-47 Chinook), opet ruske i američke tenkove (T-90 i M1 Abrams), i tako dalje...
Od tih poslova najrecentnija je kupovinu novih 30 borbenih aviona Rafale od Francuske (dogovorena lani) te 500 ruskih tenkova T-90MS koja je ugovorena sredinom 2020. godine
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.