Zabrinjavajući rezultati: Sladoled u Hrvatskoj poskupio, a kvaliteta ozbiljno ugrožena
Kugla sladoleda ovog je ljeta glavni hit turističke sezone i, iako za neke banalan, prilično jasan dokaz poskupljenja destinacije, ali i života općenito nakon uvođenja eura u Hrvatskoj.
Više puta mogli su se čuti komentari da se cijena kugle sladoleda, kakva se može susresti u Hrvatskoj, može platiti još samo u Japanu ili Švicarskoj.
Rasprava o previsokim cijenama kugle sladoleda, bacila je u drugi plan pitanje o kvaliteti odnedavno skupocjenog sladoleda, konkretno njegovoj zdravstvenoj ispravnosti.
Europski put Bosne i Hercegovine: Integracije ponovo u fokusu političkih lidera
Iako bi bilo za očekivati da je porastom cijene sladoleda porasla i njegova kvaliteta, a time i zdravstvena ispravnost, prema ispitivanjima Odjela za sanitarnu mikrobiologiju i biologiju okoliša Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, kvaliteta sladoleda i njegova zdravstvena ispravnost lošiji su nego prije.
"U ovoj godini u ugostiteljskim objektima u našoj županiji obradili smo 75 uzoraka sladoleda. Od toga 31 uzorak ili 41 posto uzorkovanih sladoleda nije bilo zadovoljavajuće, što je prema mojoj procjeni i dosta više od brojke nezadovoljavajućih uzoraka sladoleda koju smo utvrdili prije kada je taj postotak iznosio 33 posto", kaže Ivona Žarkovac Saršon s Odsjeka za sanitarnu mikrobiologiju i biologiju okoliša Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.
Ljetovanje u Hrvatskoj nikada skuplje: 'Nabili smo cijene smještaja, a za dva sladoleda 25 eura…'
U uzorcima koji su obrađivani u laboratoriji Nastavnog zavoda za javno zdravstvo i koji nisu zadovoljili svojom zdravstvenom kvalitetom, utvrđen je povećan broj aerobnih mezofilnih bakterija te enterobakterija.
One su ujedno i glavni razlog zdravstvene neispravnosti sladoleda u ugostiteljskim objektima pri čemu su u prvom redu praćeni objekti u priobalju i kvarnerskim otocima.
Žarkovac Saršon naglašava da ove bakterije ne ugrožavaju ljudsko zdravlje.
"Srećom, patogene bakterije poput salmonele nisu utvrđene u niti jednom uzorku. Nađene bakterije ukazuju na nehigijenu, počevši od obrade sladoleda do njegovog čuvanja i higijene samog objekta", ističe Saršon Žarkovac.
Dodaje kako uzrok porasta zdravstveno neispravnih uzoraka sladoleda nije određen, ali postoji mogućnost da je jedan od razloga i manjak radnika u ugostiteljstvu kao i prisustvo nedovoljno edukovanih ugostitelja.
Ženi u Hrvatskoj naplatili boravak na plaži: "Po kojoj osnovi su mi to uradili?"
"Ugostiteljima kod kojih su utvrđeni zdravstveno neispravni nalazi napišemo nalaz i svako dalje postupanje je na odgovornosti samih vlasnika i voditelja određenog objekta. Mi ne određujemo kazne, ne penalizujemo ugostitelje, to je posao inspektorata koji nam također šalje uzorke te je u ukupnom broju uzorka hrane iz ugostiteljskih objekata koje smo analizirali oko petine uzoraka koje smo dobili upravo od njih, piše Novilist.hr.
"Općenito, kod zdravstveno neispravne hrane, koja se nudi u našim ugostiteljskim objektima, nisu utvrđene patogene bakterije, a svakako valja istaknuti da se ozbiljni objekti poput velikih hotela u Hrvatskoj već nalaze u sistemu HACCP-a i imaju jasno propisane načine postupanja s hranom", zaključuje Saršon Žarkovac.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.