Za zagađenje vode u Slavonskom Brodu krivi zastarjeli filteri
Ministri zaštite okoliša i energetike i zdravstva Hrvatske Tomislav Ćorić i Milan Kujundžić govorili su o zdravstvenom stanju stanovnika u Slavonskom Brodu i o projektu spajanja javnog sistema vodosnabdjevanja Slavonski Brod na vodocrpilište u Sikirevcima kako bi se ovom gradu i susjednim općinama sa više od 90.000 stanovnika pitka voda omogućila u roku od 15 dana, javlja Anadolu Agency (AA).
Hrvatski ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić ustvrdio je kako je ekoincident koji se detektirao u petak u Slavonskom Brodu ekipirao sve razine vlasti u rješavanju krize nestanka pitke vode na području ovog grada i susjednih općina.
Ministar Ćorić je dodao kako je ovom području na terenu 16 cisterni, 10 robnih zaliha, a postavljen 61 spremnik za pitku vodu zapremnine 1.000 litara, a za sutra je najavio još 10 ovakvih spremnika za područje Slavonskog Broda.
U proteklih pet dana dopremljeno je 610.000 litara flaširane vode koja se dijeli stanovnicima ovog područja.
Izvijestio je kako će projekt spajanja javnog vodoopskrbnog sustava Slavonski Brod na vodocrpilište u Sikirevcima biti mjera koja će omogućiti da se namiri dio potreba Slavonskog Broda i okolnih mjesta pitkom vodom, a kasnijim radovima će se povećati kapaciteti ovog izvora.
Ministar Ćorić je najavio kako će u naredna dva do tri mjeseca biti periodične redukcije vode dok se ne riješi trajna opskrba.
Hrvatski ministar zdravstva Milan Kujundžić je izjavio kako su u petak u vodi pronađeni povišeni ugljikovodici, kada se voda prestala uzimati za piće i za hranu. Ministar zdravstva je kazao kako drugih supstrata, koji se inače nalaze u nafti, nije bilo pronađenih u vodi. Dodao je kako se nalazi rade svaki dan i kako su svi kasniji nalazi vode, nakon petka, bili u granici normale.
"Ako je netko i uzimao vodu dan-dva, nije počinjena šteta za njegovo zdravlje. Posljedica za zdravlje neće biti", poručio je ministar Kujundžić.
Ministar Ćorić je istaknuo kako je pet posljednjih uzetih uzoraka sa više mjesta bilo u granicama normale s obzirom na ugljikohidrate.
Zabrana vode za piće i kuhanje i dalje je na snazi, kazao je Ćorić, te najavio daljnje izuzimanje uzoraka u narednim danima.
Konstatirano je kako na onečišćenom postrojenju na vrijeme nisu zamijenjeni filteri s aktivnim ugljenom, koji se moraju mijenjati najkasnije od osam do 10 godina, s obzirom da je ovo postrojenje pušteno u pogon 2002. godine. Mijenjanje filtera trebao je uraditi gradski vodovod Slavonskog Broda, poručio je ministar Ćorić.
Ministri su, uz stručne službe, poručili kako bi sav višak detektiranih ugljikohidrata bio zaustavljen u filterima s aktivnim ugljenom da su bili zamijenjeni na vrijeme.
Detaljna istraga cjevovoda na ovom području i dalje se provodi, a službeno očitovanje nadležnih službi se očekuje.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.