Poznati hrvatski seizmolog o mogućnosti novih snažnih potresa u BiH i regiji
Poznati hrvatski seizmolog Tomislav Fiket komentirao je za HTV posljedice snažnog potresa magnitude 5,6 prema Richteru koji je u petak navečer u 23 sata i 7 minuta pogodio Bosnu i Hercegovinu.
Kako što je poznato, poginula je 28-godišnjakinja Elmira Sefo iz Stoca. Epicentar je bio kod Ljubinja, a potres se osjetio i u većem dijelu Hrvatske, osobito u Dalmaciji te u Sloveniji, Srbiji i Crnoj Gori, prenosi HRT.
Pratili su ga naknadni potresi, posljednji jakosti 4,3 prema Richteru.
Sestra preminule Džejle Drapić u teškom stanju zbog zuba: 'Liječila se kod istog stomatologa'
„Naknadnih podrhtavanja je bilo, već sada gledamo dok ovdje stojimo, desetak ih je bilo u zadnjih par minuta. Sveukupno tijekom noći bilo je 40-ak potresa. Za očekivati je da će se to nastaviti, rekao je Fiket u Vijestima u 9 sati, dodajući da te serije znaju biti dugotrajne.
„Što se tiče jačih potresa, nikad se ne može isključiti mogućnost potresa, ali nadamo se da ovo ide smirivanju i da ne bi trebalo biti ovako razornih potresa, ali da naknadnih potresa može biti i preko magnitude 5 po Richteru – može“, dodao je Fiket.
Nadalje, Fiket je rekao da se radi o seizmički aktivnom području koje prate već desetljećima.
„To se, nažalost, na tom području može dogoditi, kao i na većini teritorija RH. Sreća je naša da su ti rasjedi uglavnom kratki i rasječeni i nisu međusobno povezani, tako da se ne mogu dogoditi razorni potresi poput onih u Japanu, ali da se potresi mogu dogoditi i da je ovo nešto što je normalno za to područje - nažalost je“, rekao je Fiket.
Istaknuo je kako se sinoćnji potres svrstava u razorne potrese prema svojoj magnitudi i intenzitetu epicentra.
„Još uvijek to nije jače razoran potres. Iako ima žrtava, još uvijek je to za posljedice bolja varijanta, nego što može biti“, dodao je.
Nadalje, rekao je da za pogođeno područje postoji iskustvo od stonskog potresa, tamo je serija naknadnih udara trajala godinu dana.
„Očekujemo da će i ovdje ta serija potrajati. Vjerojatno će biti kraća nego što je ova petrinjska serija“, zaključio je.
Fiket je između ostalog rekao i da nema direktne veze između ovog potresa i potresa na Banovini.
„Ovakvi jači potresi mogu eventualno pokrenuti potrese na rasjedima u blizini ako su već oni spremni, da tako kažem, ako su na granici da se aktiviraju, to ih može potaknuti, ali nadamo se da toga neće biti“, smatra on.
Rekao je i da je stijena najbolji materijal za gradnju kuće jer će efekti potresa biti najmanji.
Komentirajući aplikaciju preko koje su ljudi dobivali obavijesti nekoliko sekundi prije potresa, Fiket je rekao da je to moguće te pojasnio da se ne radi o predviđanju potresa.
„Radi se jednostavno o tome da potresni valovi imaju svoju brzinu širenja kroz tlo i ako računate da se šire recimo s 8 km u sekundi, jasno vam je da, ako ste 80 km udaljeni imate 10 sekundi vremena dok valovi dođu do vas“, rekao je Fiket.
Zaključio je da taj sistem ranog upozoravanja „nije pretjerano koristan na našem području“.
„To je korisno u Japanu gdje vam je 300 km udaljen epicentar potresa koji će vam razoriti grad koji je udaljen 300 km, rekao je Fiket.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.