Pogledajte kako izgleda potraga za odbjeglim lavom u Budvi: Podigli i dronove
Više od 60 osoba traga za lavom koji je nestao u okolini Budve. U potjeru je uključeno oko 15 volontera, zatim pripadnici Centra za zaštitu i proučavanje ptica, policija, vatrogasci i lovci iz Budve.
Potraga je počela jutros, a kako bi mladunče lava locirali i uhvatili biolozi, potragu za njim je organizovala Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore na terenu - Maine, Pobori, Markovići.
Kako je rekao građanski i ekološki aktivista Aleksandar Dragićević, koji učestvuje u potrazi, lav je primijećen prije nekoliko noći, star je između 4 i 8 mjeseci i težak između 40 i 60 kilograma. On je istakao i da su u potragu uključena i dva drona sa termalnom kamerom.
Napad u školi u Zagrebu: Poznato zašto je napadač ponovo operisan, te kakve si je rane zadao
Iz Agencije za zaštitu životne sredine ističu da građani neće hvatati lava i da to nije šala, već da su oni tu da pomognu policiji i lovcima da ga lociraju, prenosi Telegraf.rs.
Očekuje se i dolazak jedanog od rijetkih balkanskih stručnjaka za krupne mačke i koji će biti uključen u potragu narednih dana.
Očevici kažu da je lav najaktivniji noću pa se oni koji su uključeni u potragu nadaju da će do kraja dana biti uhvaćen ili bar lociran.
Cilj je da se životinja u svjesnom stanju transportuje do privremenog smeštaja u Podgorici.
Tragači posjeduju i pušku za uspavljivanje ali će to, kažu biti posljednji način njegovog transportovanja.
Kako je najavljeno ako bude uhvaćen lav će biti smješten u privremeni smještaj u Podgorici prije nego što se nađe trajno rešenje u nekom od prihvatilišta za lavove.
Agencija za zaštitu životne sredine radi na tome da mu obezbijede trajni smještaj u prihvatilištu za lavove u regionu ili van regiona.
"Lavovi nisu kućni ljubimci"
Svjetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) zabrinuta je zbog vijesti o odbjeglom mladunčetu lava.
"Lav je navodno u privatnom vlasništvu stranog državljanina smještenog u Budvi, ali ne postoje podaci o njegovom uvozu, što ukazuje na to da je u zemlju najvjerovatnije ušao nezakonitim putem", saopštili su iz Svjetske organizacije za zaštitu prirode.
Ističu da lavovi nisu kućni ljubimci, a da pri udomljavanju lavova u opravdanim i zakonitim slučajevima potrebno je zadovoljiti brojne uslove za njihovo držanje u prostoru što sličnijim njihovom prirodnom okruženju.
"Osim etičkih dilema, puno rašireniji problem čini nezakonita trgovina divljim životinjama, jedno od najunosnijih kriminalnih aktivnosti koje, prema podacima Europola, godišnje profitira preko 4,4 milijarde eura na svjetskom nivou", dodaju u WWF u saopštenju koje je potpisala Snježana Malić-Limari iz WWF Adrije.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.