Hrvatska, BiH i Srbija su trougao balkanske politike

Anadolija
Hrvatska, BiH i Srbija su trougao balkanske politike
„Vlada Srbije, svi mi, uložili smo mnogo u političku stabilnost u regionu. Pokrenuli smo i dijalog s Prištinom, Vučić je bio u Srebrenici, tamo je izbjegao ubistvo, a do danas niko nije saopštio ni ko ga je napao, niti ko je to organizovao.

Srbija želi političku stabilnost u regionu, razgovore i dijalog, te da gleda u budućnost, pri tome neće mijenjati svoju politiku i retoriku i neće dozvoliti da je bilo ko ponižava", rekao je prvi potpredsjednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu i ministar za vanjske poslove te zemlje Ivica Dačić, odgovarajući na pitanje o aktuelnoj polemici između političara u Bosni i Hercegovini i Srbiji o pitanju obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici.

Podsjetio je kako je "cijeli svijet pozdravio odluku premijera Srbije Aleksandra Vučića da prošle godine prisustvuje obilježavanju godišnjice u Srebrenici" i dodao da je Srbija donirala Srebrenici određena sredstva, „ne da bi, kako oni kažu, kupila neku njihovu naklonost, nego da bi pomogla razvoj tog kraja“.

„Cijeli svijet je pozdravio takve korake, a načelnik Opštine Srebrenica, očigledno u dogovoru sa Bakirom Izetbegovićem i dijelom bošnjačkih političara, namjerno drži ratno-huškačku retoriku, koja ne da da se vodi politika pomirenja, nego nas stalno vraća u konflikte iz prošlosti. Mi smo otvoreni za razgovore, ali Srbiju niko ponižavati neće“, kazao je Dačić.

Kada je riječ o Prijedlogu rezolucije o Srebrenici upućene Narodnoj skupštini Srbije, koju su predložile poslaničke grupe LDP-SDA Sandžaka i LSV-Zelena stranka, Dačić je istaknuo da je Narodna skupština Srbije jedini parlament svih naroda bivše Jugoslavije koji je osudio zločine nad nekim drugim narodom.

„Kada Parlament BiH, Hrvatske i drugi usvoje bilo koji dokument u kojem se osuđuje zločin protiv Srba, onda može neko eventualno nešto da nam prigovori. Mi smo tu rezoluciju ili deklaraciju donijeli, pozivajući se i na presudu Međunarodnog suda pravde. A to što su neki poslanici predložili sada, znate, ono što nije prošlo u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, pa ne očekujete valjda da će proći u Skupštini Srbije.“

Šef srbijanske diplomatije izbjegao je direktan odgovor na pitanje o tome kad će biti riješena krupna politička pitanja između Sarajeva i Beograda, kao što su utvrđivanje granice dvije zemlje, imovina, korištenje resursa BiH bez nadoknade ili neriješeni imovinsko-pravni odnosi, rekavši da ta pitanja „stoje otvorena između BiH i Srbije već godinama, upravo zbog toga što mi nemamo vremena da se bavimo tim stvarima, mi se bavimo visokim temama, ko je više kriv“.

„Bakir Izetbegović je meni lično rekao da su najgore situacije kada dođu neke godišnjice i onda počnu rasprave ko kome više treba da se izvini. Isključe se kamere, nema više političke kampanje, šta sada da radimo, kako živi ovaj običan narod. Je l' taj običan narod koji dolazi iz BiH, Hrvatske u Beograd ima neki znak pitanja ili kada mi idemo u Sarajevo, Banju Luku, Mostar ili kada naši ljudi idu na more u Hrvatsku? Kako može običan narod tako da živi, a ne mogu političari?“, upitao je Dačić.

Šef srbijanske diplomatije, koji je i potpredsjednik Vlade u tehničkom mandatu, smatra da je stabilnost ključna riječ i da će Srbija i dalje težiti da kroz projekte dogovorene na sjednicama Vlade Srbije i Vijeća ministara BiH i Vlade bh. entiteta Republike Srpske produbi odnose.

„Vezani smo jedni sa drugima. Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Srbija su centralni trougao u ovom trenutku balkanske politike i mislim da nam niko četvrti nije potreban. Dajte nama samima da rješavamo ta pitanja i siguran sam da ćemo ih tako bolje riješiti, nego ako se miješa neko sa strane“, kazao je Dačić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije