EUROSTAT otkriva: Ovo je najsigurnija zemlja u EU

3
Radiosarajevo.ba
EUROSTAT otkriva: Ovo je najsigurnija zemlja u EU
Foto: Pexels / Hrvatska

Hrvatska je najsigurnija zemlja u Europskoj uniji, prema objavljenim podacima EUROSTAT-a za 2023. godinu, prenio je ministar unutrašnjih poslova te članice Europske unije.

Davor Božinović objavio je podatke Statističkog ureda Evropske unije (EUROSTAT) na društvenoj mreži X prema kojima je među zemljama EU-a najniži procenat prijavljenog kriminala, nasilja i vandalizma bio u Hrvatskoj.

"Prema upravo objavljenim podacima EUROSTAT-a za 2023. godinu, Hrvatska se ističe kao najsigurnija zemlja u Europskoj uniji", kazao je ministar.

Olujno nevrijeme na sjeveru BiH: Padao grad veličine klikera

Olujno nevrijeme na sjeveru BiH: Padao grad veličine klikera

Naveo je da je "samo 1,2 posto osoba u riziku od siromaštva prijavilo je kriminal, nasilje ili vandalizam u svom susjedstvu, što je najniži postotak u EU-u".

On je objavio i kako "za osobe koje nisu u riziku od siromaštva, taj postotak iznosi 1,5 posto, također najniži u Uniji".

Uhapšen prevarant u Hrvatskoj: Pružao usluge skidanja uroka, pa jednoj ženi uzeo više od 16.000 KM

Uhapšen prevarant u Hrvatskoj: Pružao usluge skidanja uroka, pa jednoj ženi uzeo više od 16.000 KM

"Ovo je još jedno međunarodno istraživanje koje ukazuje na visok nivo sigurnosti i učinkovitost mjera koje provodimo u Hrvatskoj", kazao je Božinović.

Prema podacima EUROSTAT-a, deset posto ljudi u Europskoj uniji prijavilo je da su doživjeli kriminal, nasilje ili vandalizam u svom susjedstvu u 2023. godini. Procenat je veći za osobe u riziku od siromaštva nego kod onih koji nisu u opasnosti od siromaštva.

Najveći udjeli među osobama u riziku od siromaštva koji prijavljuju kriminal, nasilje ili vandalizam zabilježeni su u Grčkoj (23,7%), Nizozemskoj (21,1%) i Belgiji (19,5%), dok je najmanji u Hrvatskoj (1,2%), Poljskoj (2,4%) i Litvaniji (3,6%).

Najveći udio prijavljivanja zločina, nasilja ili vandalizma među osobama koje nisu u opasnosti od siromaštva bio je u Grčkoj (20,2%), Holandiji (16,1%) i Bugarskoj (14,6%), dok je najmanji u Hrvatskoj (1,5%), Slovačkoj (2,4%) i Litvaniji (2,5%), podaci su sa web stranice EUROSTAT-a.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije