Crna Gora obilježava 40 godina od razornog zemljotresa
Crna Gora obilježava 40 godina od najrazornijeg zemljotresa koji je ikada pogodio tu državu, koja je tada bila jedna od šest republika bivše SFRJ.
U razornom zemljotresu, snage 6.9 stepeni po Rihteru, 101 osoba je poginula u Crnoj Gori i 35 u susjednoj Albaniji. Oko 100.000 ljudi ostalo je bez doma u obje zemlje.
Zemljotres je uništio Crnogorsko primorje, osjetio se na dužini od 100 km, a epicentar je bio u Jadranskom moru, između Ulcinja i Bara, na udaljenosti od 15 km od obale.
Stradali su gradovi: Ulcinj, Bar, Petrovac, Budva, Tivat, Kotor, Risan i Herceg Novi, a sa zemljom je sravnjeno oko 450 naselja.
Uništen je ogroman dio modernih hotelskih kapaciteta u regionu, oštećena su 53 zdravstvena objekta, 570 objekata socijalne i dječije zaštite, 240 školskih objekata.
Posebno su stradali kulturno-historijski spomenici (manastiri, crkve, muzeji, arhivi), koji su koncentrisani uglavnom u najugroženijem primorskom pojasu.
Velike štete su bile na putnoj mreži – oštećeno je oko 350 km magistralnih i 200 km regionalnih puteva.
Zemljotres je izazvao i pojavu velikih klizišta i odrona.
Do kraja 1979. registrovano je 90 jakih naknadnih zemljotresa, sa magnitudom većom ili jednakom 4 stepena, preko 100 zemljotresa sa magnitudom 3.5 – 4, kao i skoro 10.000 slabijih potresa.
Zanimljivo je da je tadašnja savezna vlada izdala naređenje da svaki radnik u Jugoslaviji izdvaja po 1 posto svoje mjesečne plaće, kao doprinos za obnovu Crne Gore. Takav režim bio je na snazi od 1979. do 1989. godine.
U narednih pet godina, praktično do kraja 1984. godine, Crna Gora se još obnavljala.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.