BiH-Hrvatska: Da li je na pomolu trgovinski rat?
Radiosarajevo.ba
BiH je spremna povući svoju odluku o zabrani uvoza proizvoda iz Hrvatske, čim ona povuče svoje odluke koje su diskriminirajuće prema BiH, izjavio je direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH Drago Nedić.
BiH je prije dva dana uvela zabranu uvoza proizvoda iz Hrvatske iz goveđeg i živinskog mesa, kao i ribe. Ministarstvo vanjskih poslova Hrvatske je nakon ove odluke uručilo ambasadi BiH u Zagrebu protestnu notu zbog odluke BiH o zabrani uvoza peradi, proizvoda od peradi, živih goveda i proizvoda od govedine i ribe.
Komentarišući protestnu notu, Drago Nedić je rekao da dobri bilateralni odnosi ne mogu biti zasnovani na tome da iz Hrvatske sve može u BiH a da iz BiH skoro ništa ne može u Hrvatsku.
”Nije iznenađujuće da oni negoduju, međutim, mi imamo više razloga da negodujemo i u svakom slučaju mi smo spremni razgovarati u svakom trenutku kao dvije susjedne zemlje, ali bilateralno, ne unoseći bilo kakve obaveze prema trećoj zemlji ili bilo kojoj organizaciji”, rekao je Nedić
Za Ministarstvo vanjskih poslova Hrvatske iznenađujuće je što je odluka donesena bez najave ili konsultacija sa drugom stranom, jer je to, kako tvrde, uobičajena praksa, pa se traži da se odluka žurno preispita i ukine.
Nedić kaže da BiH podržava Hrvatsku na njenom putu prema EU, ali da obaveze prema EU i BiH od strane Hrvatske ne mogu biti iste.
”Kada mi razgovaramo, ne mogu biti naše obaveze prema Hrvatskoj iste kao i obeveze prema EU, imajući u vidu da Hrvatska nije članica EU. Dakle, ima pravo sa nama da sklapa bilateralne odnose.”
Zvanično obrazloženje Hrvatske o uvođenju zabrana uvoza je postojanje obaveza prema EU. Nedić kaže da ti razlozi nisu opravdani te da BiH ne želi biti u neravnopravnom položaju. Slična situacija dogodila se početkom godine kada je Hrvatska zabranila uvoz mlijeka iz BiH čime je BiH odgovorila istom mjerom. Međutim s obzirom da je u finansijskom iznosu uvoz mliječnih proizvoda iz Hrvatske dva i po puta veći od izvoza iz BiH, obje odluke su ubrzo poništene. Međutim, ostaje otvoreno pitanje usvajanja Zakona o zaštiti domaće proizvodnje koji je u parlamentarnoj proceduri u BiH pa ukoliko bude usvojen očekuje se da Srbija i Hrvatska uvedu kontramjere kao odgovor na usvanje zakona dok će BiH biti prijavljena Generalnom sekretarijatu CEFTA-e, čiji je BiH potpisnik.
DW/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.