Zrak veoma nezdrav u Sarajevu: Brojni su zdravstveni rizici za građane, a evo preporuka za zaštitu

11
Radiosarajevo.ba
Zrak veoma nezdrav u Sarajevu: Brojni su zdravstveni rizici za građane, a evo preporuka za zaštitu
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba / Magla u Sarajevu

U Sarajevu je u četvrtak 7. novembra, zabilježena izrazito visoka koncentracija štetnih čestica u zraku, odnosno zrak je vrlo nezdrav.

Na stranicama koje mjere svjetsko zagađenje zraka, objavljeno je da je Sarajevo večeras na trećem mjestu po zagađenju zraka, odmah ispod New Delhija i Lahorea.

Zrak, prema mjerenjima na stranici bh. nevladine organizacije Eko Akcija, ima indeks od 247 bodova na ljestvici kvalitete.

Istraživanje o učenicima u BiH: Informacijska pismenost i vještine na alarmantno niskom nivou

Istraživanje o učenicima u BiH: Informacijska pismenost i vještine na alarmantno niskom nivou

Najveće koncentracije onečišćenja zraka su izmjerene na području Otoke, te na području lokacije Ambasade Sjedinjenih Američkih Država. Na Ilidži, indeks onečišćenja zraka iznosi 178 bodova na ljestvici kvalitete, dok je u Starom gradu, na Vratniku, izmjereno oko 199 bodova na ljestvici kvalitete.

Na stanici Vijećnica u protekla 24 sata, kvalitet zraka je varirao, te je najveće onečišćenje zabilježeno u poslijepodnevnim satima, od 15:00 sati do 19:00 sati kada je indeks iznosio 153 bodova na ljestvici kvalitete.

Na stanici Bjelave, u posljednja 24 sata, najveće onečišćenje zabilježeno je od 19:00 sati do 21:00 sat kada je kvalitet zraka na ljestvici iznosio 233 boda.

U posljednjih trideset dana, u Sarajevu je zabilježeno rapidno padanje kvalitete zraka koje je kuluminiralo u novembru, kada je kvalitet na bodovnoj ljestvici iznosio 181 bod, što znači da je zrak vrlo nezdrav.

Zagađenje zraka, Sarajevo 3. mjesto
Foto: Screenshot: Zagađenje zraka, Sarajevo 3. mjesto

Šta je zapravo onečišćenje zraka?

Zagađenje zraka je mješavina opasnih tvari iz prirodnih i ljudskih izvora. Emisije vozila, lož ulja i prirodni plin za grijanje domova, nusproizvodi proizvodnje i proizvodnje električne energije, posebno elektrana na ugalj, te isparenja iz hemijske proizvodnje primarni su izvori zagađenja zraka koje je stvorio čovjek.

Priroda ispušta opasne tvari u zrak, poput dima od šumskih požara, koje često izazivaju ljudi; pepeo i gasovi iz vulkanskih erupcija; i gasovi, poput metana, koji se emituju iz raspadajuće organske materije u tlu.

Zdravstveni rizici onečišćenja zraka

Zagađenje zraka predstavlja rizik za sve grupe stanovništva, a posebno za ljude sa hroničnim oboljenjima kao što su bronhitis, astma i srčane smetnje, djecu, te ljude koji su već izloženi značajnim zdravstvenim rizicima na poslu. Specifični ishodi bolesti koji su najjače povezani s izloženošću zagađenju zraka uključuju moždani udar, ishemijsku bolest srca, hroničnu opstruktivnu bolest pluća, rak pluća i upalu pluća.

Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo je obavijestilo građane Sarajeva 7. novembra 2024. godine o zagađenju zraka, te dalo upute za ranjive grupe populacije:

"Na osnovu dostupnih informacija o izmjerenim koncentracijama i vremenske prognoze tokom 07.11.2024. godine, zrak je indeksiran kao vrlo zagađen i izuzetno zagađen, osim na području Hadžića i Vijećnice, te su preporuke za osobe koje ne koriste pravilno i pravovremeno terapiju a hronični su plućni i/ili srčani bolesnici, osobe sklone težim alergijskim reakcijama, te osjetljive kategorije stanovništva (starija populacija, hronični stabilni blesnici, trudnice, mlađa djeca...), da izbjegavaju sve vrste fizičkih aktivnosti na otvorenom i borave u zatvorenom, uz napomenu da se ne smije zaboraviti na važnost dobrog kvaliteta zraka u zatvorenom prostoru.

Sarajevo, zagađenje na dan 7. novembra 2024. godine
Foto: Screenshot: Sarajevo, zagađenje na dan 7. novembra 2024. godine

Preporuka za ostatatak populacije je da aktivnosti na otvorenom svedu na minimum. Preporuke se naročito odnose na period jutarnjih i večernjih sati kad su koncentracije zagađujućih materija u zraku najviše. Radnicima koji duži vremenski period borave na otvorenom preporučuje se nošenje maski za lice sa zaštitnim respiratornim filterima.

Ukoliko su duži boravci vani neophodni, preporučuje se nošenje maske za lice sa zaštitnim respiratornim filterima. Ako građanima mogućnosti dozvoljavaju, svakako se preporučuje boravak na planinama u okruženju Grada."

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (11)

/ Povezano

/ Najnovije