Zavod Mjedenica: 'Izjava ministrice Hota-Muminović je opasna i nije istinita'
U Zavodu za specijalno obrazovanje i odgoj djece 'Mjedenica' je 163-oje djece/učenika/korisnika. 24-ero djece pohađa vrtić, 111 učenika osnovnu školu, a 28 korisnika je u radionicama za radnu okupaciju, saopćili su iz Zavoda.
Kako dalje navode, "odgojno obrazovni rad u vrtiću 'Sunce u Mjedenici' je usmjeren na rani tretman djece s teškoćama u razvoju. Zasnovan je na Kurikulumu za rani i predškolski odgoj i obrazovanje. Bitna karakteristika individualno prilagođenih programa rada jeste njihov razvojni karakter, koji svakom djetetu pruža mogućnost praćenja prema individualnim sposobnostima i u odnosu na trenutni nivo razvoja. Programski zadaci i sadržaji obuhvataju sve razvojne oblasti: kognitivne vještine, komunikaciju, motorni razvoj, samopomoć i socio-emocionalni razvoj.
U osnovnoj školi se koriste dva Nastavna plana i programa. Jedan je namijenjen djeci sa lakšim razvojnim teškoćama, a drugi za djecu sa umjerenim i težim razvojnim teškoćama. Već pri samom upisu u školu, na osnovu multidisciplinarne procjene, djeca se prema svojim sposobnostima i nivou funkcionisanja usmjeravaju prema jednom od predviđena dva NPiP.
Saobraćajna nesreća u Sarajevu; Jedna osoba povrijeđena
U samom planiranju i tokom realizacije odgojno-obrazovnog rada vrše se dodatne prilagodbe, učenici uključuju u rehabilitacijske tretmane, prati se razvoj, ponašanje i postignuća, evaluira napredak i sve u saradnji sa roditeljima/starateljima. Jučerašnja izjava ministrice Naide Hote-Muminović da je u centrima ugrožen interes djece, da se postupa nesavjesno, da se djeci program ne prilagođava, da se adekvatno ne prate i da su roditelji bili prisiljeni plaćati produženi boravak je opasna i ne zasniva se na istini.
Zanemarivanje interesa djece ili korisnika je kada im naprasno odlučite ukinuti internat i radionice za radnu okupaciju, te ih ostavite na milost i nemilost. Zanemarivanje djece je kada ih ne prepoznate u podzakonskim aktima samo zato što pohađaju specijalnu školu. Zanemarivanje interesa djece je kada ih koristite kako bi se obračunali sa nepodobnim direktorima. Zanemarivanje interesa djece je kada atakujete na one koji se o njima, pored roditelja njihovih, najviše brinu.
Kako o interesima djece sa teškoćama u razvoju može govoriti neko ko nema elementarna znanja o toj djeci? Jer da ih ima znao bi da njihov napredak ne zavisi od obrasca, već od kompetentnih i posvećenih roditelja i profesionalaca, koji daju priliku i poticaj da djeca iskoriste svoje potencijale i uče što je moguće više. Kako je moguće da je djeci ugrožen interes, a istovremeno ta djeca uče, rade, napreduju i stiču znanja i vještine? Kako je moguće da se smjenjuju generacije i generacije djece i učenika u Zavodu, pored inkluzije, ako roditelji nisu iskusili dobrobit brige i prije svega plemenitosti rada kojem svakodnevno svjedoće? Kako je moguće da djeca napreduju, a da im se nije odredila struktura, sadržaj i pristup?
Zašto se Pravilnik o inkluzivnom obrazovanju tako zove i zašto je u njemu isključivo obrazložena procedura izrade IPPa za učenike koji pohađaju redovnu osnovnu školu? Zašto se stvara privid u javnosti da roditelji plaćaju usluge produženog boravka? Zašto je Vlada iz sufinansiranja isključila učenike od petog do devetog razreda, te ih na taj način dovela u neravnopravan i diskriminirajući odnos, iako raspolažu informacijama da je produženi boravak u centrima namjenjen i učenicima predmetne nastave? Zašto se ne odgovara na pitanja?
Pitanja je nažalost previše, saradnje i poštovanja prema struci premalo, kompetencije su očito najmanje važne, formalnost dominira. Pozivanje na odgovornost i najava podnošenja zahtjeva Vladi Kantona Sarajevo za razrješenje direktorice je potpuno neprihvatljivo i sramotno. Kolektiv Zavoda Mjedenica daje bezrezervnu podršku direktorici Zumreti Jeina, koja je svojim znanjem, odgovornošću, stručno i profesionalno vodila našu ustanovu u protekle dvije godine", stoji u saopćenju Zavoda Mjedenica.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.