Sead Đulić: Dobro upakovan pokušaj minimiziranja 6. aprila, Dana oslobođenja Sarajeva

Vijest da je ponovo pokrenuta inicijativa da se 1. februar proglasi Danom osnivanja Sarajeva i kao takav obilježava je prosto rečeno fino upakovana praksa minimiziranja 6. aprila kao Dana oslobođenja Sarajeva od fašizma u Drugom svjetskom ratu, kaže u izjavi za portal Radiosarajevo.ba Sead Đulić, predsjednik Saveza antifašista i boraca Narodnooslobodilačkog rata u Bosni i Hercegovini (SABNOR).
Đulić je ovo izjavio povodom informacija da su Jasmin Ademović, predsjedavajući Gradskog vijeća Sarajeva, u funkciji gradskog vijećnika, i Vedad Deljković, gradski vijećnik i dopredsjedavajući Općinskog vijeća Stari Grad Sarajevo jučer, 12. februara, uputili Prijedlog odluke o obilježavanju osnivanja Sarajeva.
Prema Prijedlogu, navedenom odlukom bi se utvrdio 1. februara kao dan obilježavanja Dana osnivanja Sarajeva. Kako smo već pisali, Ademović i Deljković predlažu Gradskom vijeću da predloženu odluku razmatra "po skraćenom postupku" na 51. sjednici Gradskog vijeća koja bi trebala biti održana 19. februara 2025. godine.

MUP saopćio uzrok požara u Kočanima: Poginula 51 osoba, organizatori koncerta privedeni
"Svjedoci smo da se tog 6. aprila oficijelno slavi Dan Sarajeva, a Dana oslobođenja nema, kao da je taj 6. april pao s neba. Više se tog dana govori o početku opsade i patnji koju je ta opsada donijela, nego o kraju okupacije i pobjedi i slobodi. Mi koji smo to primjećivali godinama, danas nismo iznenađeni, jer sve je to priča iz jednog paketa i jedne dobro osmišljene kuhinje", istakao je Đulić.
Prema njegovim riječima, kreatorima ovakvih inicijativa smeta antifašističko naslijeđe naroda BiH.

"Po skraćenom postupku": Upućen prijedlog za obilježavanje 1. februara kao Dana osnivanja Sarajeva
"Tu nema dilema. Istovremeno se zaklinju u Bosnu i Hercegovinu prešućujući da su antifašisti obnovili njenu državnost 1943. godine i činjenicu da nije bilo ZAVNOBiH-a ne bi bilo ni referenduma o nezavisnosti 1992. godine, odnosno ne bi bilo nezavisne Bosne i Hercegovine. Sve to učinili su sinovi i kćeri ove zemlje, a Osmanlije, kakvo god porijeklo pojedinačno nekom od njih bilo, bile okupatori ove zemlje i sila koja je uništila viševjekovnu državnost Boisne i Hercegovine. Slaviti okupatora ili bilo koga u službi okupatora i davati mu bilo kakav značaj je podanička kultura koja gradi inferiornost čitavog naroda i države u cjelini", izjavio je Đulić.
Pita se Đulić, kome je to u interesu? Posebno danas kada ekstremni nacionalizmi ponovo atakuju na ovu zemlju.

Nijaz Skenderagić: Da, nacionalistima smeta 6. april!
"Ko to daje prednost okupatoru nad svojim herojima i njihovim djelima?! Istorija nas uči da to čine oni koji bi i sutra stali na drugu, tuđu, stranu. Odgovor na ovakve incijative mora biti snažan bunt naroda, a sve u cilju odbrane države od podaničkih politika i politika sadake i gubitnika umjesto razvijanja kulta pobjednika, jer mi uistinu, uprkos svemu i svima, jesmo pobjednici. Ima i nas, ima i Bosne i Hercegovine. To je veličanstvena pobjeda", zaključuje Đulić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.