Direktor Vodovoda: Vode u Sarajevu sve manje, jedino rješenje je - novac
Za bilo koga na mjestu ove upravljačke strukture ima samo jedan način, ovaj sistem se ne može riješiti bez adekvatnog finansijskog ulaganja. Radi se o visokim novčanim iznosima. Na to uporno upozoravamo i naše nadležne. U ovaj sistem se hitno mora ulagati, jer u protivnom neće dugo izdržati", kazao je na press konferenciji Hadžić.
Prema njegovim riječima, još ima vremena da se počne s ulaganjem u taj sistem, koji je dotrajao te sanira ono što je moguće.
"Naši akumulacijski sistemi odavno to već nisu, postali su kao protočni bojleri - voda dođe, voda ode. Onda smo primorani da u ponoć tu vodu zatvaramo, da bismo je sačuvali do pet ujutro, napunili rezervoar i građanima osigurali da imaju barem dnevno vodosnabdijevanje", naglasio je.
Današnje obraćanje novinarima direktor VIK-a završio je riječima da će raditi na zamjeni pumpnih agregata jer oni više nemaju raniju snagu. Planiraju raditi i na vodomjerima potrošača što je u nadležnosti Kantona Sarajevo te apelirao da upravitelji u zgradama tj. objektima nad kojima oni gazduju otklone nedostatke da ne bi voda bez potrebe curila.
"Unutarnje instalacije, nad kojima gazduje upravitelj, u većini zgrada su u katastrofalnom stanju. Te instalacije se moraju dovesti u red da bi i potrošač bio zadovoljan", kazao je i među prioritetima spomenuo i regulaciju pritiska u distributivnim mrežama.
Susretu s novinarima prisustvovali su i drugi članovi rukovodstva poduzeća "Vodovod i kanalizacija", a naglašeno je da zaposlenici tog poduzeća (u skladu s mogućnostima) ulažu maksimalne napore da bi vodosnabdijevanje bilo što bolje. Kako izdvajanja iz budžeta nisu bila na očekivanom nivou odlučili su, kaže direktor, nauštrb tekućeg poslovanja u ovoj godini osigurati nove količine vode da bismo privremeno prevazišli situaciju i smanjili redukciju.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.