Na današnji dan otvorena gradska tržnica Markale: Pogledajte kako je zgrada izgledala 1895. godine
Na današnji dan, 1. novembra 1895. godine, otvorena je sarajevska tržnica Markale.
Pod nazivom "Markthalle fur Sarajevo", počela je kao projekt 1894. godine, a izgrađena je skoro godinu dana kasnije. Njen projektant je August Butsch, a inspiraciju za istu je preuzeo iz neorenesansnog stila.
Na zgradi tržnice su postojali bočni ulazi, a kada su zatvoreni, probijena su dva sadašnja glavna ulaza.
Kosovska policija negira da je prešla granicu sa Srbijom
Zgrada iste je nastala kao potreba građana da bi se objedinila trgovina namirnica koja je bila intenzivirana izgradnjom željezničke stanice.
Kako list iz Sarajeva piše 7. novembra 1895. godine:
"Prema određenju gradske oblasti uselila se većina mesara i trgovaca zelenja dana prvog u mjesecu u novu gradsku tržnicu, i to iz ulice Franje Josipa, Ferhadije, Čemaluše, Kujundžiluka i Predimareta. Već dana 31. prošlog mjeseca otvorili su ondje svoje dućane, te je toga dana nova tržnica predana javnomu prometu.
Kod otvorenja prisustvovalo je mnogobrojno općinstvo, koje je zabavljala vojnička glazba. Malo iza 6 sati, došao je građanski doglavnik baron Kučera sa svojom gospođom suprugom, koje je oslovila djevojčica Spasoja Perić kratkom besjedom, predavši gospođi krasnu kitu cvijeća. Oko 7 sati došao je i poglavar zemlje baron Appel, te je Njegovu Preuzvišenost također oslovila pomenuta djevojčica i pružila krasnu kitu cvijeća.
Oba visoka dostojanstvenika dočekalo je gradsko zastupstvo i činovnici gradskoga poglavarstva sa zamjenikom vladinog povjerenika za grad Sarajevo baronom Brannom i podnačelnikom Petrom T. Petrovićem, dočim ih je sakupljeno općinstvo pozdravilo burnim klicanjem.
Visoki posjetnici pregledaše cijelu tržnicu, koja je bila iskićena narodnim bosanskim bajracima, te se o svemu veoma pohvalno izraziše. Red u tržnici bio je izvrstan. Kako se već danas računati može, biće tržnica za koju godinu isplaćena, pa bi se već danas moglo misliti na to, da se gradi druga nova tržnica, jer će ova za kratko vrijeme biti premalena."
Austrougarska monarhija je svojim dolaskom u Bosnu i Hercegovinu donijela brojne poslovne projekte, izgradila zgrade koje i danas služe građanima glavnog grada Bosne i Hercegovine.
U toku agresije na Bosnu i Hercegovinu, desila su se dva masakra na Markalama. Ove godine se obilježila 29. godišnjica od granate ispaljene 28. augusta 1995. godine sa položaja snaga pod kontrolom Vojske Republike Srpske (VRS) ubijeno je 43 civila ispred Gradske tržnice, od čega troje djece, dok ih je lakše i teže ranjeno 84.
Na zatvorenoj tržnici Markale, danas ima i spomen-obilježje sa imenima i prezimenima stradalih Sarajki i Sarajlija koje su, tokom opsade grada, ubijeni.
I decenijama nakon rata, tržnica Markale nije izgubila svoj sjaj, unatoč teškoj historiji, te ljepota nje i zgrada iz austrougarskog, osmanskog i socijalističkog perioda u gradu Sarajevu oduševljava i turiste koji se zbog same kulturne i historijske baštine istog, rado vraćaju ponovo u posjetu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.