ESV KS podržalo donošenje Zakona o visokom obrazovanju

Radiosarajevo.ba
ESV KS podržalo donošenje Zakona o visokom obrazovanju

Ekonomsko-socijalno vijeće za područje Kantona Sarajevo (ESVKS) podržalo je danas Prijedlog zakona o visokom obrazovanju u KS-u, uz izdvojeno mišljenje/primjedbu predstavnika sindikata, članova ovog vijeća u segmentu koji se odnosi na upravljačku strukturu u visokom obrazovanju, odnosno na odredbe kojima se regulira sastav Upravnog odbora Univerziteta u Sarajevu (UNSA).

Naime, predstavnici sindikata kao socijalnog partnera u ESV-u - Faruk Bešlić i Saudin Sivro izrazili su neslaganje s odredbom kojom je akademskoj zajednici osigurana većina u UO UNSA u odnosu na Vladu KS-a kao osnivača. Predstavnici sindikata smatraju da bi Vlada KS-a kao osnivač trebala u višem omjeru participirati u sastavu UO UNSA, a da bi se izjednačili s upravljačkim strukturama osnovnog i srednjeg obrazovanja.

Novim rješenjem je, kako je rečeno, definiran sastav UO UNSA koji ima 11 članova, a od kojih sedam imenuje Univerzitet, a četiri člana uime osnivača imenuje Vlada KS-a.

Radi se o zakonu koji će se ponovno naći na sjednici Skupštine KS-a krajem mjeseca, nakon što je danas kantonalna vlada utvrdila njegov prijedlog.

Kako je ESVKS izvijestio pomoćnik kantonalnog ministra obrazovanja Sifet Kukuruz, Ministarstvo obrazovanja, nauke i mladih KS-a je kao predlagač pripremilo novi tekst spomenutog zakona koji u odnosu na onaj koji je povučen u maju sa Skupštine Kantona, ima nekoliko novih odrednica.

Zakon ima dvije odvojene cjeline kojima se uređuje većim dijelom oblast visokog obrazovanja općenito, a posebno su utvrđene zakonske odredbe koje tretiraju djelovanje UNSA, s intencijom da se ova oblast u cijelosti uskladi s okvirnim zakonom o visokom obrazovanju u BiH i drugim relevantnim zakonima.

Kao završni korak u integraciji Univerziteta kao javne ustanove, Zakon propisuje njegov prelazak na trezorsko poslovanje koje će, kako je predloženo, šest mjeseci po usvajanju Zakona, resorno ministarstvo zajedno s Ministarstvom finansija KS-a i Univerzitetom, urediti na principima ovakvog načina finansijskog poslovanja.

U odnosu na raniji tekst, Zakon sada utvrđuje nadležnost Upravnog odbora Univerziteta u smislu njegove odgovornosti za poslovanje visokoškolske ustanove i nadležnosti u prijevremenim razrješenjima rukovodilaca Univerziteta, odnosno fakulteta (rektora i dekana) kao njegovih organizacionih jedinica u određenim slučajevima.

Jedna od intervencija u Prijedlogu zakona odnosi se na omjer u sastavu UO UNSA koji je dosada bio 6:5 u korist Vlade KS-a u odnosu na Univerzitet koji je sada izmijenjen u omjer 7:4 u korist UNSA, a u funkciji daljnje depolitizacije oblasti obrazovanja.

Istovremeno, ESVKS je prihvatio Nacrt zakona o radu u KS-u, podržavajući njegovo usklađivanje federalnim propisom u ovoj oblasti uz mogućnost davanja novih prijedloga i sugestija tokom javne rasprave.

Kako je kazala predsjednica ESVKS-a i ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljene osobe i izbjeglice KS-a Amela Dautbegović, radi se o nacrtu kojim su regulirana pitanja koja nisu obuhvaćena federalnim zakonom o radu, uključujući detaljnije definiranje statusa pripravnika, načina njihovog obavljanja pripravničkog staža (srednje i visoke stručne spreme), kao i modaliteti polaganja stručnog ispita i izdavanja potvrde o obavljanju pripravničkog staža, te posebno pitanje prijema u radni odnos na određeno ili na neodređeno vrijeme.

U vezi s potonjim, zaključeno je da se prijem u radni odnos u javnom sektoru vrši isključivo putem javnog oglasa, a radi podizanja stepena transparentnosti u ovoj oblasti.

Ovim zakonom se, također, detaljnije uređuju odredbe koje reguliraju formiranje mirovnog vijeća na nivou KS-a.

Tokom rasprave o Nacrtu zakona o radu članovi ESV-a su ocijenili da bi odredbe ovog zakona trebale biti u potpunosti usaglašane s federalnim propisom u toj oblasti, a u tom pogledu najeksplicitniji je bio kantonalni ministar pravde i uprave Mario Nenadić, istaknuvši da bi zakonski tekst na nivou KS-a, zapravo trebao biti konkretizacija rješenja sadržanih u federalnom zakonu.

ESVKS je donio i Odluku o izmjeni pečata ovog vijeća radi usaglašavanja sa Zakonom o pečatu KS-a, a čime će u pečat ESVKS-a ubuduće biti uvršten i njegov naziv na ćirilici.

Članovi ESV-a su se usaglasili da će naredna sjednica biti održana u roku od sedam dana te da će se u prijedlogu dnevnog reda naći - Izmjene i dopune zakona o turizmu KS-a, Amandmani na Ustav KS-a i Odluka o zaštiti kvaliteta zraka u KS-u.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije