Dino Konaković: Kraj ere 'komotnih' plaća za direktore javnih poduzeća i institucija u KS-u
Premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković ocijenio je kao reformski Zakon o plaćama i naknadama članova organa upravljanja i drugih organa institucija KS-a, kantonalnih javnih poduzeća i javnih ustanova čiji je osnivač KS, koji je danas usvojila Skupština KS-a.
Dodao je da je zakon reformski ne samo u ekonomskom nego u smislu podizanja svijesti ljudi koji su na funkcijama, a koji nisu svjesni u kako teškim uvjetima žive građani BiH
Konaković je istaknuo da su "komotne" plaće, primanja i sve benefite koje su direktori poduzeća i institucija imali danas završeni, a "alata" za kontrolu primjene ovog zakona ima više nego dovoljno i „mi apsolutno garantiramo njegovu primjenu, kao Vlada, Skupština i u tome smo svoju opredijeljenost već pokazali“.
Podsjetio je da krajem maja očekuje 30 novih inspektora u Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove, a već su osnažene institucije koje se bave kontrolom, postoji i budžetska inspekcija, te da Vlada i Skupština bira nadzorne odbore i skupštine poduzeća.
„Pred njih smo postavili njihove ciljeve i zadatke, s direktorima je obavljen sastanak u kojima će biti kvartalno analizirano ono što oni rade, a sve koji ne budu radili, adekvatno će biti sankcionirani. One koji budu radili dobar dio posla, javno ćemo hvaliti i stimulirati ekonomski da u tome istraju“, naglasio je Konaković.
Govoreći o onima koji nisu imali zakonskog osnova pa su sebi podizali primanja, kazao je da je bilo nekoliko direktora javnih komunalnih poduzeća koji su imali više od tri prosječne federalne plaće, ili su imali tu stimulaciju bez saglasnosti ministra, a što je bilo propisano u starom zakonu. Kazao je da inspektori već rade na terenu, moguće da su neki već sankcionirani, a nekima je dat rok od mjesec dana da se ta kontrola napravi,
„To je poruka onima koji sada tek ulaze u sistem, a koji su navikli na tih sedam do osam hiljada KM, da se to neće tolerirati“, rekao je Konaković.
Kaže da će lako to kontrolirati, sankcionirati, i to uz veliku podršku javnosti, jer sve podatke čine transparentnim, te kako je kazao, „olakšavamo sebi posao, nikoga ne štitimo, svi su izloženi ocjeni javnosti i ja, kao premijer, ministri, zastupnici, svi koji rade odgovorne poslove“.
„Termin 'sopstevni prihodi' zloupotrebljavaju ljudi, a mi koji radimo na pozicijama ministra, premijera, dekana, direktora poduzeća, sav novac koji zaradimo je javni novac i troši se onako kako osnivači trebaju kazati“, kategoričan je premijer.
Kazao je da je u akademskoj zajednici do sada transparentno utrošenih 66,5 miliona KM, a za nekih „stotinjak“ niko ne zna šta se dešava, ali kada sve uđe u sistem, a to može biti i jedinstveni račun Univerziteta i pod kontrolom tog odbora, „tada ćemo jasno vidjeti ko malo više koristi komoditete, a ko ne“.
Podsjetio je da su na UNSA plaće asistenata oko 900 KM, a plaće redovnih profesora i viših asistenata do 1.600 KM, za nas je to loš pokazatelj, jer ne mogu dekani biti privilegirani.
Najavljene su i integracije javnih nabavki i ovo je prvi značajan korak, a kako je on kazao, u centralnom registru javnih nabavki mora biti sve što se nabavlja u KS-u, upisano, s dokumentacijom o kompletnoj proceduri, dostavljeno Vladi KS-a da bi se mogli analizirati takve procese.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.