Suđenje Mihajloviću: Nije pronađen novac iz predmeta "Kojić" i "Lutka"

BIRN - Detektor.ba
Suđenje Mihajloviću: Nije pronađen novac iz predmeta "Kojić" i "Lutka"
Arhiv / Sud BiH

Na suđenju tužiocu Boži Mihajloviću zbog nesavjesnog rada u službi, svjedok Državnog tužilaštva je ispričao kako je utvrđeno da postoje dvije naredbe optuženog da se ostavi novac oduzet u dva predmeta, ali da isti nije pronađen.

Tužilac Dubravko Čampara je rekao da je od kolege Thierrya Ponsa preuzeo predmet “Radomir Kojić”, koji je sa ostalima naslijedio iz kancelarije međunarodnog tužioca, a poznato mu je, kako je kazao, da se radilo o ogromnom broju paketa, a bilo je i novca.

“Donio sam odluku da Tužilaštvo BiH nema nadležnosti za taj predmet, i on je upućen u Okružno tužilaštvo Istočno Sarajevo”, rekao je Čampara, koji je kasnije naveo kako misli da je to Tužilaštvo obustavilo istragu u predmetu protiv Kojića.

Kada mu je predočen zapisnik o saslušanju, Čampara je mogućim ocijenio da su pohranjeni materijali za Kojića proslijeđeni Istočnom Sarajevu, ali da je ostalo 40 i nešto kutija u Tužilaštvu BiH.

Svjedok je kazao da se kasnije Kojić obraćao sa zahtjevom da mu se vrati oduzeti novac, ali da mu je odgovoreno da će to biti urađeno kada se izvrši pregled deponovanih predmeta.

Čampara je ispričao da je tužilac Mihajlović 2009. godine radio predmet “Lutka” protiv desetak osoba, a da je on potom 2012. radio “Lutku 2” te je prije podizanja optužnice izvršio spajanje, pošto se radilo o skoro istim osumnjičenim. Prema svjedoku, iz tog predmeta je bio pohranjen novac, ali da ga niko nije tražio, dok to na kraju nije uradio Sud nakon što je postupak pravomoćno okončan.

“Odgovorio sam Sudu isto kao Kojiću – da im ne možemo vratiti novac. Formirana je komisija, kojoj je naređeno da vrši pregled oduzetih predmeta. Utvrđeno je da u dva predmeta nedostaje novac. Postoji naredba Bože Mihajlovića da se novac ostavi, ali ga nije bilo”, istakao je Čampara i dodao da nema traga da je novac izašao iz sefa.

Odgovarajući na unakrsna pitanja Odbrane, Čampara je pojasnio da je novac ostavljen, ali da ne postoji ni njegova niti Mihajlovićeva naredba da se novac traži.

Čampara je naveo kako je tokom postupka u predmetu “Lutka” jednom od optuženih vraćen ključ od automobila i da je tada postupljeno po naredbi, ali da ga referent tada nije obavijestio da u tim predmetima nešto nedostaje.

Mihajlovića optužnica tereti da je propustio da vrši nadzor nad radom daktilografkinje koja je prisvojila privremeno oduzeti novac iz više predmeta, u iznosu od preko 100.000 konvertibilnih maraka (KM).

Druga svjedokinja – tužiteljica Diana Kajmaković – ispričala je kako je u Tužilaštvu bila praksa da tužioci za kolegu potpisuju akte ako se radilo o hitnosti, a potvrdila je da se njen potpis nalazi na dokumentu da se u predmetu “Sadik Varda” vrši pohrana oduzetih predmeta.

“Ta akcija je rađena 2006. godine. Distrikt Brčko je finansirao i kolege su me stalno pitale šta je s tim predmetom. Mihajlović je na moj upit odgovorio: ‘Šta tebe briga’”, rekla je Kajmaković, koja se prisjetila da je predočeni akt potpisala u novembru 2010., kada je u predmetu “Zijad Turković” saslušavala svjedoke.

“Iz kancelarije je izašla Mihajlovićeva daktilografkinja i pitala me: ‘Gdje je Božo?’ Pitala me i da li ja mogu potpisati. Sjećam se da sam potpisala na ormaru. Kada sam pitala o čemu se radi, odgovorila je da čisti kancelariju”, naglasila je Kajmaković.

Svjedokinja je navela da je Mihajlovića obavijestila da mu je potpisala dokument i da se podrazumijeva da on zna šta mu je potpisala, a optuženi je, prema njenim riječima, u hodu samo odmahnuo rukom.

Tokom Mihajlovićevog ispitivanja svjedokinje, došlo je do povišenog tona u sudnici kada je optuženi kazao da je Kajmaković na upit Suda odgovorila da nisu u zavadi, a on tvrdi da jesu zbog predmeta “Radončić”, ali je raspravu prekinula sutkinja Amela Huskić, uz obrazloženje da to nije predmet optužbe, te je Mihajlović opomenut u nekoliko navrata.

Sud je obavijestio Odbranu da se odbija njihov prijedlog da se tužiteljica Edina Hubjer sasluša u svojstvu svjedoka, cijeneći činjenicu da je glavna tužiteljica odbila zahtjev za izuzeće tužiteljice iz postupka.

Nastavak suđenja je 16. aprila.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije