Saznajemo: U Sarajevu pronađeno tijelo Nijaza Karkelje Niske

12
Radiosarajevo.ba
Saznajemo: U Sarajevu pronađeno tijelo Nijaza Karkelje Niske
Foto: Avaz.ba / Nijaz Karkelja Nisko

Muškarac čije je tijelo pronađeno jutros, 29. januara, na Teheranskom trgu u naselju Saraj-Polje je kontroverzni sarajevski ugostitelj Nijaz Karkelja Nisko, potvrđeno je portal Radiosarajevo.ba iz neslužbenih policijskih izvora.

Ime Nijaza Karkelja Niske bilo je jedno od dva 'ključna' u slučaju Zujevina, racije u restoranu, koja je rezultirala otpuštanjem sarajevskih policajaca. Bh Dani tada su pisali:

"Ramiz Delalić Ćelo i Nijaz Karkelja optužili su Ismeta Dahića i specijalce MUP-a Kantona Sarajevo za prekoračenje ovlasti: istinu će utvrditi sud, no već je sada izvjesno da je pod silinom pritisaka podlegao i komesar IPTF-a i posegao za jedinim logičnim rješenjem - obustavom procesa izbora policijskog komesara. Šta se zaista dešavalo u restoranu "Zujevina"? Ko je trebao ubiti Džeja Ramadanovskog? Da li je Sinan Sakić samo slučajno izbjegao reket u Sarajevu? Zašto je Amerikanac Thomas Wunsch branio specijalce?", pisali su.

Mještanka Gornjih Mravica o susretu s monstrumom iz Kalesije: Otkrila šta ju je pitao

Mještanka Gornjih Mravica o susretu s monstrumom iz Kalesije: Otkrila šta ju je pitao

Komesar IPTF-a Vincent Coeurderoy zbog ovog je slučaja 26. januara 2001. godine, uputio je Ismetu Dahiću, tadašnjem ministru Kantonalnog MUP-a u kojem je naveo: "Zabrinut sam načinom vođenja pretresa restorana 'Zujevina' u Hadžićima od strane policajaca tokom noći 6. augusta 1999. godine. Operaciju je sprovelo oko 50 policajaca Kantona Sarajevo, predvoðeni specijalnim policajcem Fadilom Dahićem. Iako je policija pribavila nalog za pretres od ovlaštenog suda, ovlašteni tužilac nije bio obaviješten o pretresu prije akcije… Pored toga, IPTF nije bio unaprijed obaviješten o akciji."

Dani su tad pribilježili: "U Turskoj je Ramiz Delalić Ćelo, koji je nešto ranije optužio ministra da mu je i pored zabrana izdao pasoš, zadovoljno trljao ruke, a u Sarajevu je likovao Nijaz Karkelja Nisko, najpoznatiji povratnik u kriminal među onima koji tvrde da su nastradali u raciji u restoranu "Zujevina".

U Sarajevu pronađeno tijelo muškarca

U Sarajevu pronađeno tijelo muškarca

"U obrazloženju tadašnje Krivične prijave navedene su izjave 42 svjedoka, gosta iz "Zujevine", a prva i ključna bila je izjava Nijaza Karkelje, koji je detaljno svjedočio kako su ga specijalci tukli.

Zvanično objašnjenje za raciju u "Zujevini" bilo je da se radilo o jednoj u nizu akcija kojima je cilj pronalaženje predmeta koji potiču iz izvršenih krivičnih djela, te oružja koje nije dozvoljeno za nošenje. No, u MUP-u se kasije doznalo da su povod za raciju u "Zujevini" bile (barem tako piše u Službenoj zabilješci) informacije kojima su raspolagali njihovi operativci, a na osnovu razgovora sa "više lica koja rade razne poslove za Nijaza Karkelju, zvanog Nisko, i Ismeta Bajramovića, zvanog Ćelo".

Karkelja iza sebe ima podeblji policijski dosije, premda nikada nije sudski osuđivan. U njegovoj biografiji stoji podatak da se dugi niz godina bavi ugostiteljstvom, a neki izvori tvrde i da je svojevremeno bio vođa Manijaka, no Željini navijači to izričito negiraju.

On je, naime, krajem januara 2013. uhapšen u sklopu koordinirane akcije MUP-a Kantona Sarajevo i Državne agencije za istrage i zaštitu - SIPA, kodnog naziva 'Trebević'.

Nijaz Nisko Karkelja pominjan je u to vrijeme, navodno, kao jedan od vođa kriminalne grupe koja se bavi krađom skupocjenih automobila.

Prije toga, 2011. godine, Nijaz Karkelja je uhapšen i u akciji 'Kum', pod sumnjom da je dio grupe automafijaša. U sarajevskom pritvoru je tada proveo mjesec i po dana, a sedam dana nakon što je pušten, opet je priveden u MUP Kantona Sarajevo, prema prijavi zbog ugrožavanja sigurnosti i pokušaja iznude.

Karkelja je u martu 2011. godine, kako je potvrđeno u policiji, navodno putem telefona i lično upućivao prijetnje Mustafi Dučiću Mući, bivšem članu Uprave FK Sarajevo i vlasniku restorana "Popaj", koji je o tome obavijestio policiju, poslije čega je uslijedilo Karkeljino hapšenje.

Karkelja je tada zatečen u svom kafiću "Nisko" na Alipašinom Polju, odakle je odveden u policiju na saslušanje, gdje je tokom noći zadržan. Dan kasnije je, po nalogu tužioca, pušten na slobodu jer nije bilo osnove za njegovim daljnjim zadržavanjem.

Karkelja je, također, svojevremeno bio jedan od osumnjičenih u "slučaju Leutar". Svjedok Arman Jašarević tvrdio je da je on podmetnuo eksplozivnu napravu pod automobil nekadašnjeg zamjenika ministra unutarnjih poslova Federacije BiH Joze Leutara. Međutim, istraga oko ovog zločina još uvijek nije dovršena, niti je ikada dokazano da je Karkelja izvršio ubistvo.

Godine 2015. ranjen je u objektu 'Nisko', čiji je vlasnik, a pucnjava je uslijedila nakon svađe sa dvojicom pijanih muškaraca od kojih je jedan posegnuo za pištoljem i zapucao na Karkelju.

Nisku su u javnosti mnogi zvali 'posljednji sarajevski don' (don - naziv za šefa italijanske mafije op.a.).

Podsjetimo, sarajevska policija zaprimila je dojavu od jednog građanina koji je kod klupe uočio tijelo koje nije davalo znakove živote.

"Dojavu smo dobili jutros oko 6 sati. Na teren su upućene ekipe policije i hitne medicinske pomoći koji su konstatovali smrt muške osobe. Preliminarnim pregledom na tijelu nisu uočeni tragovi nasilja", potvrdila je portparlka MUP-a KS Mersiha Novalić za portal Radiosarajevo.ba.

O svemu je obaviješten tužilac Kantonalnog tužilaštva KS te će se raditi uviđaj.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (12)

/ Povezano

/ Najnovije