Kako da se sačuvate od džeparoša: I najljubazniji saputnik može biti lopov
Svaki građanin ili turista u Sarajevu može postati žrtva džeparoša, a svojim ponašanjem često daju lopovu priliku da učini krivično djelo.
"Džeparenje" je najučestalije na mjestima gdje su veće gužve, posebno tokom perioda kada je u centralnom dijelu grada veći broj građana i turista.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo kazali su za Fenu da je u toku 2021. godine evidentiran 761 događaj sa obilježjem krivičnog djela krađa, u šta spada i džeparenje, što je za 71 događaj manje u odnosu na 2020. godinu.
Po kojem osnovu Netanyahu može biti uhapšen i u kojim državama?
Profesionalni kradljivci
"U to spadaju krivična djela koja su izvršena na ulici, u gradskom prevozu, stambenim objektima, stajalištima gdje su ukradeni novčanici, mobiteli, prehrambeni proizvodi, bicikla i sličn", istakli su.
Ipak tvrde da postoje načini da se građani i turisti zaštite od krađe te vrste.
"Od svih profesionalnih kradljivaca džeparoš ima najrazvijeniju tehniku. Rade sami ili u skupini po dvoje ili troje. Kada rade kao dvojac, jedan izvlači novčanik, a drugi pravi zid. Kada rade kao trojac, jedan ometa, drugi krade, a treći odnosi vaš novčanik. Kako je protivnik dostojan poštovanja, treba mu uzvratiti istom mjerom", istakli su.
Ako osoba kreće na put, iz MUP-a savjetuju da ponese samo onoliko novca koliko im je prijeko potrebno.
"Ostatak dostavite poštom ili ostavite u banci. Držite novac uz sebe, jer i najljubazniji saputnik može biti džeparoš. Izbjegavajte gužve, ali ako već morate da se nađete u njima, budite oprezni. Ne dopustite da vam u gužvi netko nameće razgovor, da vas gura ili pomaže, jer uslužna osoba može biti džeparoš. Ne mašite torbicama i vrećicama", istakli su.
Također napominju da se u gužvi skine ruksak sa leđa i stavi ispred sebe.
Poručuju da ni pod kojim uslovima osoba ne nosi PIN za kartice sa sobom.
"Ako vam ukrade novčanik, lopov bi na bankomatu mogao podići vaš novac. Nemojte sve vrijednosti nositi zajedno, odvojite novac od dokumenata, ne nosite sa sobom dokumente koji vam nisu potrebni, a ako imate više kartica, nosite ih odvojeno", istakli su.
Savjeti građanima
Iz MUP-a savjetuju građanima da se u slučaju da su pokradeni, pretraže okolinu.
"Možda vam se posreći pa pronađete svoj novčanik. Uočite li džeparoša kako bježi, pokušajte upamtiti neke pojedinosti i njegove karakteristične tjelesne osobine", kazali su.
Iz MUP-a KS poručuju da svakodnevno protiv osoba osumnjičenih za izvršenje krivičnih djela policijski službenici Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo poduzimaju mjere i radnje regulisane zakonom.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.