Zaključci sastanka lidera: Potrebno izbjegavati nacionalističku retoriku

Anadolija
Zaključci sastanka lidera: Potrebno izbjegavati nacionalističku retoriku
Mi, lideri Procesa Brdo - Brijuni, potvrđujemo da je ključna predanost ovog sastanka ojačati našu odgovornost za političku stabilnost i pomirenje u Jugoistočnoj Evropi.

Ona se suočava s izazovima usljed usporavanja procesa proširenja EU i rastućim negativnim globalnim trendovima, jedan je od zaključaka sastanka lidera Brdo - Brijuni procesa koji je održan danas u Brdu kod Kranja u Sloveniji, prenosi Anadolu Agency (AA).

"Kako bi se postigla stabilnost, vladavina zakona mora postati prevladavajući princip u svim aspektima i diljem šireg susjedstva. Isto tako, potrebno je ojačati otvoreni dijalog, te izbjegavati nacionalističku i raspaljivu retoriku. Sloboda izbora političkih i sigurnosnih usklađivanja trebala bi ostati suvereni i nezavisni izbor svake zemlje. Ponavljamo potrebu suzdržati se od bilo kakvih uplitanja u pitanja koja se tiču procesa donošenja odluka, koji su u suštini unutar domaće nadležnosti", navodi se u zaključcima.

Čelnici priznaju da su EU i zemlje članice posljednjih godina pružale pomoć zemljama članicama Procesa Brdo - Brijuni.

Slažu se, međutim, da nije dovoljno samo obećati udaljenu perspektivu članstva u EU da bi se zadržalo povjerenje u proces pristupanja u jugoistočnoj Evropi.

"Potrebne su opipljive političke akcije. Zemlje Procesa Brdo - Brijuni očekuju novi podsticaj takvom angažmanu iz zemalja članica EU. To mora biti jasno svima nama, te bi ovo trebalo razmotriti Evropsko vijeće, kako su i voditelji Brdo - Brijui procesa kontinuirano naglašavali. Integracija zemalja Procesa Brdo - Brijuni dovršit će i potpuno konsolidirati Evropsku uniju", zaključeno je danas.

Potrebno je, kako su istakli, podstaknuti procjenu postojećeg okvira za pridruživanje Evropskoj uniji, pružajući jasnu perspektivu članstva u EU u razumnom roku, u cilju da se postigne ubrzana dinamika za one kandidate koji mogu brže napredovati na reformskom putu, posebno ako se to potvrdi napretkom u području vladavine prava, pravosuđa, nacionalnih manjina i dobrog upravljanja.

"Ovdje je potrebno pravilno se pozabaviti otvorenim tekućim pitanjima i strukturalnim problemima političkih sistema. Takav pristup bi bio koristan ne samo za Jugoistočnu Evropu, već i za stabilnost i sigurnost Evropske unije. Svjesni smo da je neophodna iskrena angažiranost u procesima pomirenja i rješavanju naših otvorenih pitanja i sporova na miran način, te kroz politički dijalog, u skladu s međunarodnim pravom i dobrosusjedskim odnosima, kako bi se postigla pravedna i pravična rješenja. Ovo je potrebno kako bi se izgradilo povjerenje među čelnicima Jugoistočne Evrope, te naše susjedstvo održalo stabilnim i sigurnim. Evropska unija i njezine institucije pozvane su aktivnije se uključiti u tom pogledu, gdje je to potrebno", zaključili su lideri koji su bili danas na Brdu kod Kranja.

Štoviše, produbljivanje saradnje na različitim područjima od zajedničkog interesa, uključujući saradnju na području sigurnosti među zemljama jugoistočne Evrope, također će doprinijeti stabilnosti šireg susjedstva.

Zaključeno je i da će poboljšana privredna saradnja nadopuniti sveobuhvatnu predanost stabilnosti i napretku.

"Stoga moramo istražiti mogućnosti kako bismo Jugoistočnu Evropu učinili privlačnijom za ulaganja u napredni prijevoz, energiju i digitalnu infrastrukturu, koje će Jugoistočnu Evropu bolje povezivati sa širim evropskim mrežama. Hrvatska i Slovenija stoga vrlo čvrsto zagovaraju dinamičniji proces evropskih integracija, kao i evroatlantsku integraciju zemalja koje žele postati članice NATO-a, te pružaju pomoć svim zemalja Procesa Brdo - Brijuni koje odaberu slijediti zahtjevnu putanju provedbe izazovnih i preobraznih reformi", dodali su.

Dogovorili su da će Republika Makedonija biti domaćin sastanka čelnika Procesa Brdo - Brijuni 2018. godine.

Lideri zemalja regije okupili su se danas u Brdu kod Kranja na konferenciji Brdo Brioni proces kako bi razgovarali o jačanju povjerenja, predanosti stabilnosti i pomirenju u regiji Jugoistočne Evrope.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije