Vladi FBiH ponuđena nabavka vakcine "AstraZeneca"

8
Radiosarajevo.ba
Vladi FBiH ponuđena nabavka vakcine "AstraZeneca"
Foto: Vlada FBiH / Počela sjednica

Vlada FBiH na današnjoj sjednici usvojila je novu informaciju Ad hoc tima za nabavku vakcina, koji je prezentirao nove mogućnosti nabavke, a nakon što je propao ugovor s kompanijom "Medimpex".

Na 5. sastanku Ad hoc tima od 19. marta 2021. godine sa početkom u 16:15 sati razmotrene su sve ponude/informacije od strane ponuđača koje su dostavljene do 19. marta 2021. godine do 16:00 sati i to:

1. Kompanija „Tuzlafram“ d.o.o. Tuzla je dostavila informativnu ponudu za nabavku vakcine „Sputnjik V“ po cijeni od 31,80 KM po dozi bez PDV-a, mjesto isporuke Mostar, rok isporuke 30-45 dana od dana narudžbe, sa obrazloženjem da nisu uspjeli osigurati ugovor sa proizvođačem i dodatnu dokumentaciju za vakcinu jer proces selekcije i odobravanja distributera zahtijeva znatno više vremena od ostavljenog roka za dostavu konačne ponude, te da će tražene informacije dostaviti odmah po dobijanju od principala.

2. Kompanija „Mushroom“ d.o.o. Čelinac dostavio je dopis/izjave da može osigurati svu neophodnu dokumentaciju kao i ugovor sa prestavnikom distributera „PPG group worldwide“ d.o.o. Beograd i pismo izdato od strane „Chim Rar“ u kojem navode da su kooperaciji sa „PPG Beograd“ i Ruskim investicionim fondom za nabavku vakcina "Sputnjik V" po cijeni od 29,85 EUR za dvije doze bez PDV-a, mjesto isporuke Sarajevo, rok isporuke 100.000 doza je 45 od dana potpisivanja ugovora, sa obrazloženjem da je dokumentacija od proizvodača dostavljena na naš e-mail (nije naveo ni koji e-mail ni kad je dostavio) obzirom da navedena dokumentacija nije zaprimljena na službene e-mailove Zavoda. Navedena kompanija je obaviještena na koji e-mail da dostavi potrebnu dokumentaciju, javlja Avaz

3. Kompanije "Bosnalijek " d.d. Sarajevo se obratila sa zahtjevom kojim traže da im dostavimo na memorandumu Zavoda potpisanu Izjavu da se „Zavod za javno zdravstvo FBiH odriče mogućnosti pritužbi prema „ASTRAZENECA“ u slučaju negativnih posljedica vakcinacije“.

4. Kompanija „Ako med“ d.o.o. koja nije veleprometnik lijekova u BiH se obratila Zavodu za dostavu sljedećih dokumenta: prijedlog neobavezujuće narudžbe, Izjava o odricanju od odgovornosti, NDA ugovor o čuvanju tajnosti podataka.

5. Kompanija "Zefarm" d.o.o Zenica se obratila Zavodu da Zavod uputi pismo namjere prema kineskoj kompaniji „Sinovac Biotech“, koja proizvodi vakcine „Curavac“, a koje su u opticaju u Turskoj, Saudijskoj Arabiji i UAE, Brzilu itd., ukoliko Zavod nije u mogućnosti da se obrati kompaniji „Sinovac“ putem kineske ambasade, da napravi ovlaštenje kompaniji „Zefarm“ da se obrate u njihovo ime i ako kineska strana insistira na direktnom kontaktu sa državom (nadležno Ministarstvo zdravstva). Kompaniji „Zefarm" d.o.o. Zenica je dostavljeno Pismo namjere potpisano od strane premijera za nastavak pregovora sa kompanijom „Sinovac“.

6. Predstavnik kompanije „CeeMed“ d.o.o Medin Okić obratio sa Zavodu sa prijedlogom da se uspostavi direktna video veza sa predstavnikom tvrtke „R-Pharma“, vladinog predstavnika zaduženog za nabavku cjepiva (osoba koja govori engleski jezik) i CEE-MED-a u ulozi posrednika, obzirom da je uvoz bilo kojeg cjepiva „AstraZenece“ u BiH moguć isključivo sa „R-Pharm“ jer bi tad bila mogućnost da se dobije vakcina „AstraZeneca“ po cijeni od 6,5 dolara.

7. Kompanija „Krajinagroup" d.o.o. Banja Luka obavijestila je Zavod putem e-maila da je nakon obavljenih razgovora sa proizvođačem iz Rusije, nisu u mogućnosti dostaviti konačnu ponudu u postupku nabavke vakcina za potrebe Federacije Bosne i Hercegovine. Takođe su obavijestili da je prozvođač obećao da će početkom iduće sedmice dostaviti raspored mogućih isporuka za mjesece april i maj, te mogućnost jednokratne isporuke u mjesecu martu. Navedene teškoće u isporuci su prouzrokovane nedostatkom proizvodnih kapaciteta i početkom pojačane imunizacije u zemlji proizvodača. Početak kontinuiranih isporuka se očekuje u mjesecu aprilu, do kada bi trebala da počne proizvodnja vakcina u fabrikama u lndiji i Južnoj Koreji (tačan plan raspoloživih vakcina postoji mogućnost da se dobije od proizvođača do utorka 23. marta 2021. godine. Također su naveli da se obavijesti Ad hoc tim, da predaja zahtjeva za registraciju vakcine od strane "Krajinagroup" d.o.o. Banja Luka ni na koji način neće dovesti u pitanje realizaclju nabavke vakcina.

8. Kompanija „Oktal pharma“ d.o.o. se obratila Zavodu za izdavanje pisma podrške kako bi pokrenula postupak registracije vacine „Sputnjik V“ Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH je obavijestio kompaniju "Oktal pharma" d.o.o u nije mogučnosti da potpiše pismo podrške kompaniji "Oktalpharma"d.o.o., jer Zavod ne izdaje pisma takve namjene.

9. Sa predstavnicima kompanije „Pfizer“ za BiH uspostavljen je videolink. Predstavnici kompanije „Pfizer“ za BiH iz ureda u Sarajevu i predstavnica Mila Zrnić iz ureda kompanije „Pfizer“ u Beogradu su upoznali Ad hoc tim o dosadašnjim koracima koje je kompanija „Pfizer“ poduzimala kako bi uspjela da plasira na tržište BiH vakcine „Pfizer-BioNTech“, obzirom da se radi o kompaniji koja potpisuje ugovora nabavku vakcina samo sa državama. Nakon obavljene diskusije zaključeno je da, obzirom da nije došlo do promjene zakonskog osnova u BiH koji je bio sporan, da su male šanse da se pronađe neki modus kako bi se pristupilo jedinom načinu nabavke vakcina „Pfizer-BioNTech“, a to je potpisivanje direktnog ugovora sa „Pfizer Inc NY“.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (8)

/ Povezano

/ Najnovije