Visoke temperature već probudile zmije: Na bh. izletištima snimljen poskok
Neuobičajeno toplo vrijeme za ovo doba godine izmamilo je zmije iz skrovišta, a jedna je viđena na banjolučkom izletištu Šehitluci, i to ni manje, ni više nego poskok.
Tokom šetnje u Rekreativnoj zoni nekadašnji rukometaš Borca Bojan Crnomarković je "okom kamere" uhvatio neobičnog "prolaznika", a fotografiju ovog nimalo omiljenog gmizavca je objavio na društvenim mrežama. Istovremeno, poskok je snimljen i u zvorničkom naselju Križevići, a vidi se da je ovu zmiju pregazio automobil.
Ova informacija zabrinula je ljubitelje prirode, ali iz Doma zdravlja Banja Luka uvjeravaju da imaju dovoljne količine seruma protiv zmijskog otrova. Međutim, kako napominju, opreza nikad dosta.
Ponovo se zatreslo tlo u Bosni i Hercegovini
"Raspolažemo dovoljnom količinom ampula seruma antiviperinum. Od početka godine nije bilo prijavljenih slučajeva ugriza zmija", istaknuli su iz Doma zdravlja, piše Glas srpske.
Ako dođe do ugriza zmije, kako su naveli, od izuzetnog je značaja pružanje prve pomoći ozlijeđenom.
"Prilikom pružanja prve pomoći ujedeni ekstremitet (najčešće mjesto ujeda) se mora imobilizirati, potrebno je skinuti prsten, narukvicu ili neki drugi nakit kako otok ne bi doveo do dodatnih komplikacija. Potom je nužno pacijenta što prije transportirati u najbližu zdravstvenu ustanovu", objasnili su iz Doma zdravlja.
Zasjeda zmija otrovnica šokirala iskusnog ljubitelja prirode: ‘Oblio me znoj...‘
Dodaju da stepen hitnoće kod ugriza zmije ovisi od puno aspekata: "Neki od njih su mjesto ugriza zmije, odnosno je li to krvni sud ili neki drugi dio, reakcije organizma ugrižene osobe, vrsta zmije i količina ubrizganog otrova i slično."
Prilikom ujeda preko zuba zmija ispušta otrov koji ulazi u krv žrtve, nakon čega se javlja slabost, drhtavica, vrtoglavica, bljedilo, ubrzan puls i otežano disanje. Stručnjaci napominju da se pri pružanju prve pomoći osobi koju je ugrizla zmija ne preporučuje isisavanje otrova, stavljanje kockica leda i slično. Prema navodima liječnika, na mjestu zmijskog ujeda vide se dvije male ubodne rane, iako je moguće da postoji i jedna ili samo ogrebotina. Nastaje crveni prsten, rana pomodri i otekne. Nešto kasnije na tom dijelu tijela javlja se obamrlost i otok limfnih čvorova.
Ljubiteljica prirode Desimirka Popović kaže da je neobično da se zmija usred februara probudi iz zimskog sna.
Djevojčicu (7) dva puta ujeo poskok: Hrabra Nika i bihaćki ljekari pobijedili smrtonosni otrov!
"Blaga zima obično poremeti prirodne cikluse, što osjećaju i životinje. Planinari i izletnici bi ovih dana posebno trebalo da budu oprezni. Bez obzira na to koje je godišnje doba, kada smo u prirodi, treba da obratimo pažnju gdje stajemo. Nužno je nositi neku jaču obuću ako idemo kroz teren koji je zarastao", rekla je Popović.
Ova dugogodišnja planinarka kaže da se ostalih životinja ne boji, ali da je jako oprezna i zabrinuta kada su u pitanju zmije. U naseljenim mjestima, kako kaže, bitno je redovno održavati i kositi travu, jer zmije u naselja dolaze samo u potrazi za hranom.
"Čovjek nije zmiji plijen da bi ga ganjala. Zmije koje vidimo u naseljima nisu otrovne, čak su i korisne jer se hrane glodarima. Ipak, strah je od svega jači, pa su ljudi uglavnom nervozni kad vide zmiju. Naprave neki pogrešan potez pa ih zmija, braneći se, može ugristi", istaknula je.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.