Uručena murasela novom sarajevskom muftiji Nedžadu Grabusu
Reisu-l-ulema Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović danas je na svečanosti u Sarajevu dodijelio muraselu novoimenovanom sarajevskom muftiji Nedžadu ef. Grabusu.
Murasela je dekret kojeg reisu-l-ulema u skladu sa Ustavom Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini uručuje muftijama za obavljanje muftijskih, muderiskih, imamskih i hatibskih dužnosti.
Svečanosti upriličenoj u Baščaršijskoj džamiji prisustvovali su zamjenik reisu-l-uleme Enes ef. Ljevaković, predsjednik Sabora Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Safet Softić, članovi Rijaseta Islamske zajednice, muftije, članovi Sabora, glavni imami i predsjednici izvršnih odbora medžlisa Islamske zajednice s područja Muftijstva sarajevskog.
Traži se osoba sa video snimka: Sarajlija otišao po dijete u džamiju, pa mu neko ukrao cipele
Nakon zvaničnog preuzimanja murasele, Grabus je zahvalio reisu-l-ulemi Kavazoviću na povjerenju koje mu je ukazao imenovanjem na dužnost sarajevskog muftije.
“Dužnost sarajevskog muftije razumijem kao veliku čast i odgovornost”, rekao je Grabus.
Reisu-l-ulema, u svojstvu vrhovnog muftije, imenuje i dodjeljuje muraselu muftijama. Murasela je pisano ovlaštenje kojim reisu-l-ulema ovlašćuje nosioce vjerskog autoriteta da tumače učenja islama u skladu sa maturidijskim akaidom, hanefijskim mezhebom i ustavnim vrijednostima Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Murasela se daje licima koja posjeduju stručne i moralne kompetencije potrebne za izbor ili imenovanje u odgovarajuću službu u Islamskoj zajednici. Uvođenje u muftijsku dužnost predstavlja značajan događaj za Islamsku zajednicu i muslimane.
Sabor Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini na prijedlog reisu-l-uleme Husein-ef. Kavazovića na šestoj redovnoj sjednici 29. maja ove godine imenovao je dr. Nedžada Grabusa za muftiju sarajevskog.
Muftija Grabus rođen je 1968. godine u Travniku. Završio je Gazi Husrev-begovu medresu i Fakultet islamskih nauka (FIN) u Sarajevu na kojem je započeo svoju akademsku karijeru u svojstvu asistenta, a danas je redovni profesor, angažiran na Katedri za akaid, tesavvuf i uporedne religije.
Bio je na studijskim boravcima u Norveškoj, Egiptu, Saudijskoj Arabiji i SAD. Od 2006. do 2021. godine obavljao je dužnost muftije ljubljanskog i u tom periodu uspješno je vodio i realizirao važan projekat izgradnje Muslimanskog kulturnog centra u Ljubljani. Autor je više knjiga i znanstvenih radova u domaćim i međunarodnim časopisima.
Muftijstvo sarajevsko, pored Kantona Sarajevo (KS), pokriva općine koje po današnjoj teritorijalnoj organizaciji pripadaju Zeničko-dobojskom (ZDK), Srednjobosanskom (SBK) i Bosansko-podrinjskom kantonu (BPK), te dijelovima entiteta Republika srpska.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.