Udar na budžet potrošača: Koliko je u BiH poskupio napitak koji građani najviše vole
Jedna od namirnica koja je u ovoj krizi drastično poskupjela, jeste i kafa, koja je, uostalom kao i u cijelom svijetu, najpopularniji napitak i u BiH.
Iako je njena cijena lani značajno skočila, podaci o uvozu pokazuju da smo, u odnosu na prethodnu godinu, tek neznatno smanjili potrošnju.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u prošloj godini smo uvezli 19,56 miliona kilograma sirove i pržene kafe, što smo platili 207,12 miliona KM.
Objavljena nova velika prognoza za zimu: Meteorolozi otkrili koliko će snijega pasti u Europi
"Godinu ranije, u BiH je uvezeno 22,04 miliona kilograma kafe, ukupne vrijednosti 156,8 miliona KM", rekli su u UIO.
Kad se uporede količina i vrijednost kafe uvezene u BiH u prethodne dvije godine, nije teško izračunati da je kilogram lani u prosjeku koštao 10,6, a godinu ranije 7,1 KM. Dakle, za samo godinu dana, kilogram kafe iz uvoza poskupio je za 3,5 KM ili za 50 odsto.
Tokom prošle godine, najviše kafe u BiH stiglo je iz Brazila, a zatim iz Indije, Italije, Vijetnama, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Gvineje, piše Srpskainfo.
Podaci Zavoda za statistiku Srpske pokazuju da je kilogram mljevene kafe u maloprodaji u januaru ove godine koštao 18 KM. U istom mjesecu prošle godine njegova prosječna cijena iznosila je skoro 16, a u januaru 2021. nepunih 13 KM.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.