Ubijen bjeloglavi sup na području Kantona Sarajevo

5
Radiosarajevo.ba
Ubijen bjeloglavi sup na području Kantona Sarajevo
Foto: Ptice.ba / Bjeloglavi sup

U srijedu 24. augusta 2021. oko 16:00 sati na području šume iznad Miševića pronađen je ranjeni bjeloglavi sup (Gyps fulvus). Brzom združenom akcijom članica Konjičkog kluba „Basquil“ Ajše Kazazović i Iman Muftić, te uz pomoć Dr. Emine Halilbašić i Kenana Muftića ptica je prenesena u prostorije Kluba.

U tok spašavanja ptice bili su uključene i organizacije Ornitološko društvo „Naše ptice“ i Omladinski klub “Novi val“, koji su bili pripremili sve za prijem ptice u specijalni kavez za supove na Blagaju. Na poziv dr. vet. Jasmina Kazazovića po pticu je došao dr. vet. Ismar Lutvikadić i prevezao je na Veterinarski fakultet u Sarajevu.

Pregledom je utvrđeno da je ptica imala slomljeno krilo i ranu od vatrenog oružja. Nažalost, pored pružene stručne pomoći i priprema za operativni zahvat, ptica je uginula u jutarnjim satima. Tokom današnjeg dana bit će upućena prijava Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo.

Ovo su najčešće korišteni i nesigurni PIN kodovi: Da li je i vaš na listi?

Ovo su najčešće korišteni i nesigurni PIN kodovi: Da li je i vaš na listi?

Bjeloglavi sup - undefined

Foto: Ptice.ba: Bjeloglavi sup

"Ovaj događaj je još jednom dokaz da je krivolov u Bosni i Hercegovini ozbiljan problem, i da ne čudi zašto je naša zemlja na samom vrhu po stepenu krivolova u Evropi. Nažalost, Bosna i Hercegovina još nije potpisala neke od sporazuma za zaštitu migratornih vrsta, uključujući i Sporazum o zaštiti afričko-euroazijskih migratornih ptica močvarica (AEWA), zakoni o zaštiti prirode se ne primjenjuju, a broj lovačkih pušaka prelazi broj pušaka jedne manje armije", poručili su iz Udruženja Naše ptice.

Nevladine organizacije i pojedinci okupljeni oko cilja suzbijanja krivolova ovom prilikom još jednom glasno poručuju STOP KRIVOLOVU – vrijeme je da se izvrši revizija lovačkih dozvola i dozvola za lovačko naoružanje, kao i da se prestane prodavati olovna sačma koja je zabranjena u većini evropskih država, piše portal Ptice.ba.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (5)

/ Povezano

/ Najnovije