U Blagaju klanjana dženaza Adnanu Šemiću: Ukopan pored oca Asima

0
Radiosarajevo.ba
U Blagaju klanjana dženaza Adnanu Šemiću: Ukopan pored oca Asima
Foto: Privatni album / Adnan Šemič

U Blagaju je danas, 16. jula, klanjana dženaza koja je duboko dirnula zajednicu, posvećena mladom Mostarcu Adnanu Šemiću, koji je preminuo u 23. godini.

Adnan je duže vrijeme hrabro vodio bitku s Vilsonovom bolešću, čekajući hitnu transplantaciju jetre koja je postala moguća tek nakon nedavnog usvajanja dopunjenog Zakona o transplantaciji organa i tkiva u FBiH.

Na dženazi su se okupili brojni poznanici i nepoznati, ali i donator Željko Mijailović iz Srbije, koji je bio spreman pružiti Adnanu novu šansu za život. Emocije su bile snažne, a posebno je bilo teško Adnanovom daidži, Ademu Gačanici, koji je učinio sve što je mogao da spasi život svog sestrića.

Sarajevski kardiolog o opasnostima koje donosi vrućina i ko je pod najvećim rizikom za zdravlje

Sarajevski kardiolog o opasnostima koje donosi vrućina i ko je pod najvećim rizikom za zdravlje

Adnan je sahranjen kraj mezara svog oca, Asima, ostavljajući dubok trag u srcima svih koji su poznavali njegovu hrabrost i volju za životom.

Podsjetimo, prije nekoliko dana, u najtežim trenucima života, rađale su se priče koje osvajaju srca i vraćaju vjeru u bolje sutra. Jedna takva priča, gdje su se životi dvojice ljudi, Adnana Šemića iz Mostara i Željka Mijailovića iz Loznice, spojili u borbi za život.

Adnan Šemić, mladić iz Mostara, suočio se s rijetkom bolešću jetre poznatom kao Vilsonova bolest. Njegova borba za život zahtijevala je hitnu transplantaciju jetre.

Kako njegova porodica nije mogla biti kompatibilan donor, nada se pojavila u obliku Željka Mijailovića, koji je odgovorio na apel na društvenim mrežama.

Jednoglasno usvojen "Adnanov zakon", čeka se odluka Doma naroda

Jednoglasno usvojen "Adnanov zakon", čeka se odluka Doma naroda

Željko Mijailović, građanin Loznice, bio je jedini kompatibilan donor za Adnana. Bez oklijevanja, Željko je putovao u Mostar gdje su potvrđeni njegovi medicinski testovi kao kompatibilnost za doniranje jetre. Zajedno su otputovali u Istanbul, gdje su se suočili s administrativnim preprekama etičke komisije, koja je odbila prvi zahtjev za transplantaciju.

Nakon žalbe i dugih dana čekanja, drugi pokušaj je konačno bio uspješan. Transplantacija je planirana i provedena u Istanbulu, gdje su obojica prošli kroz težak fizički i emocionalni proces.

Međutim, nakon povratka u Bosnu i Hercegovinu, Adnanovo zdravstveno stanje se naglo pogoršalo, zahtijevajući hitne korake kako bi se spasio njegov život. Ova priča je privukla pažnju javnosti i političara, rezultirajući hitnim izmjenama zakona o transplantaciji organa u Federaciji Bosne i Hercegovine. Sada zakon omogućava transplantaciju organa od donora koji nisu u krvnom srodstvu s pacijentom, što je bila ključna prepreka u slučaju Adnana i Željka.

Glasanje u Parlamentu Federacije BiH je bilo jednoglasno i brzo, pokazujući da se humanost i zajedništvo mogu prepoznati iznad političkih podjela. Ova priča ne samo da govori o hrabrosti i požrtvovanju pojedinaca poput Željka Mijailovića, već i o važnosti brze reakcije zakonodavnih tijela kako bi se spasili životi mnogih drugih pacijenata.

No, Adnan nije dočekao transplantaciju jetre. Bolest je bila brža... I ovoga puta... 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije