Tužilaštvu BiH podnesene prijave zbog obilježavanja 9. januara: "Tražimo da se provode odluke Suda"
Tužilaštvu Bosne i Hercegovine su danas predstavnici šest boračkih udruženja podnijeli krivičnu prijavu zbog obilježavanja 9. januara, neustavnog dana bh. entiteta RS, koji će se ove godine održati u Istočnom Sarajevu.
Krivičnu prijavu su podnijela udruženja: Patriotska liga BiH, Zelene beretke, Udruženje roditelja ubijene djece Sarajeva, Udruženje Generala BiH, Koordinacija boračkih udruženja KS i Žene borci u Armiji RBiH.
Prijava je podnesena protiv entiteta RS, Grada Istočno Sarajevo i Banje Luke, predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika, premijera bh. entiteta RS Radovana Viškovića, članice i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Čosića i gradonačelnika Banje Luke Draška Stanivukovića.
Centralna banka BiH detaljno objasnila: Evo koje novčanice povlače iz upotrebe
EUFOR-ova reakcija na obilježavanje 9. januara - bez reakcije: "Ne komentiramo operativna pitanja"
Sabaheta Čutuk, predsjednica Udruženja "Žene borci u Armiji RBiH", kazala je da Tužilaštvo mora reagirati.
"Naša domovina nema persprektive ako ne bude mir. Ne treba dozvoljavati da se stalno zvecka oružjem, stvara se dojam da naša država nije moguća.
U Višegradu je 1941. godine porodica Tufekčić Hasana, desetero djece, supruga i on, zaklana i bačena u Drinu. Hasan je preživio, njegova porodica je ponovo isto doživjela 1992. godine.
Pripreme za proslavu neustavnog 9. januara: Trobojke, tri prsta, 'Despoti' na ulicama I. Sarajeva
Krajnje je vrijeme da našim aktivnostima damo inicijativu da reaguju iako Tužilaštvu ne treba naša prijava", istakla je Čutuk.
Muhamed Švrakić, predsjednik "Zelenih beretki KS", istakao je kako su pisali predstavnicima međunarodne zajednice u BiH, ali povratne informacije nisu dobili.
"Ovo je iza nas Palača pravde koja bi trebala da promijeni trentnu historije BiH. Mi tražimo ono što je Ustavni sud donio, da se provede. OHR i PIC, Američka ambasada, mirovne snage BiH... od njih smo tražili da ovo spriječe jer je trenurno 2.500 hiljada dugih cijevi na entitetskoj liniji.
Međunarodna zajednica se ponaša onako kako se ponašala 1992. godine. Obratili smo se i ambasadoru EU u BiH. Nemoguće je da se ne odgovori u tom mirovnom svijetu, makar negativno", rekao je Švrakić u izjavi za medije nakon podnošenja prijave.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.