Treba li prestati s praksom novogodišnjeg vatrometa, a umjesto toga upriličiti light show?
Poznato je da buka od petardi i vatrometa, koji tradicionalno prate novogodišnja slavlja, kod brojnih kućnih ljubimaca izazivaju golemi strah, stres, neizvijesnost i tjeskobu.
Životinje se boje glasnih zvukova, reaguju na bljeskove svjetla, a posebno veliki stres izaziva im nepredvidivost kad i odakle će buka i bljesak doći.
Prestrašene životinje u bijegu mogu istrčati na saobraćajnice te sudjelovati u nesrećama. Eksplozije vatrometa mogu biti glasne i 190 decibela. Za usporedbu, kod ljudi je moguće oštećenje sluha uz svega 75 decibela.
Dirljivo pismo zaposlenika OŠ Prečko: Srca su nam slomljena, ali niste sami. Tuga je cijena ljubavi
/ Anketa
Treba li prestati s praksom novogodišnjeg vatrometa, a umjesto toga upriličiti light show?Od ove godine mnogi gradovi poput Mostara, ali i drugih gradova u regiji poput Zagreba, Rijeke, Opatije, Osijeka, Poreča, Pule, Rovinja, umjesto vatrometa novac će dodijeliti udruženjima za zaštitu životinja.
Osim toga, dim iz vatrometa sadrži mješavinu spojeva sumpora i ugljika, tragove teških metala i drugih otrovnih hemikalija ili plinova, kao što su ozon, sumporni dioksid i dušikov oksid.
Boju vatrometu daju različiti metali. Ti otrovi ostaju nakon izgaranja vatrometa, te onečišćuju zrak i vodu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.