Svjetska banka podržava reforme za poboljšanje sistema zdravstvene zaštite u Bosni i Hercegovini
Odbor Svjetske banke je Bosni i Hercegovini (BiH) odobrio Programski zajam za razvojnu politiku zdravstvenog sektora od 92,30 miliona eura (180 miliona KM).
Ovaj će program vlastima u BiH pružiti budžetsku podršku za provođenje politika usmjerenih na unapređenje finansijske održivosti sistema zdravstvene zaštite i poboljšanje kvaliteta zdravstvenih usluga koje građani dobivaju.
Cilj ovog programa je unaprijediti finansijsku održivost zdravstvenih ustanova pružanjem pomoći u sanaciji dospjelih neizmirenih obaveza u zdravstvenom sektoru i uvođenjem mjera koje će spriječiti dalji nastanak novih neizmirenih obaveza.
BHmeteo: Spremite lopate, sanke i zimsku opremu, a evo u kojim dijelovima BiH će vladati nevrijeme
Među ciljevima projekta su, također, i uvođenje poticaja za unaprjeđenje pružanja usluga i jačanje primarne zdravstvene zaštite, kao i reforme u pravcu unapređenja upravljanja okolišem i jačanja kontrole upotrebe duhanskih proizvoda.
"Zbog veoma fragmentirane institucionalne strukture, reforma zdravstvene zaštite u BiH predstavlja naročit izazov. Svjetska banka će, stoga, putem sveobuhvatnog paketa investicija, tehničke pomoći i analitičkih usluga, pružiti podršku za sistemske reforme i pomoći vlastima da građanima BiH pruže kvalitetnu zdravstvenu zaštitu", rekao je Christopher Sheldon, šef ureda Svjetske banke za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru.
Fadil Novalić sa šefom ureda Svjetske banke: Najavljeni novi razvojni projekti
Taj program je izrađen i oblikovan na temelju komplementarnog programa Svjetske banke Unapređenje zdravstvenih sistema, kao i na temelju tehničke pomoći koja uključuje funkcionalni pregled učinka sektora te tekuće aktivnosti jačanja transparentnosti i odgovornosti zdravstvenih sistema u BiH.
Portfolio aktivnih projekata Svjetske banke u BiH sada čini dvanaest projekata ukupne vrijednosti oko 720 miliona dolara. Oblasti u kojima se pruža podrška uključuju zdravstvenu zaštitu, modernizaciju cesta, zapošljavanje i socijalnu zaštitu, energijsku efikasnost, lokalnu infrastrukturu i okoliš, saopćeno je iz Svjetske banke.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.