Suljagić: Tužilaštvo BiH već 13 godina sjedi na dokazima protiv Viškovića
Memorijalni centar Srebrenica (MMC) pozvao je 17. septembra Tužilaštvo BiH da pokrene istragu o krivičnoj odgovornosti premijera Republike Srpske Radovana Viškovića zbog njegove uloge u premještanju masovnih grobnica.
Kako je objavljeno na twitter nalogu MMC, istragu traže vodeći se navodima zaštićenog svjedoka M-16 koji je, kako navode iz ove ustanove, na Sudu BiH 2017. godine naveo da mu je "R. V. nudio novac da premješta masovne grobnice".
Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica za Radio Slobodne Europe, kaže kako je nedopustivo da neko ko obavlja važnu funkciju, bude opterećen tom vrstom hipoteke, tražeći da se istraži Viškovićeva ratna uloga tokom genocida u Srebrenici.
„Radovan Višković je, prema izjavama svjedoka datim pred Sudom BiH, pod zakletvom i to prema izjavama svjedoka Tužilaštva i prema izjavama svjedoka odbrane u Hagu pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) bio i u Potočarima i u Srebrenici u julu 1995. godine. U najmanje jednom slučaju učestvovao u organizaciji transporta zarobljenika, najvjerovatnije na neko od mjesta zatočenja, odnosno mjesta pogubljenja i učestvovao u takozvanoj operaciji asanacije, odnosno prekopavanja masovnih grobnica i prikrivanja dokaza o genocidu“, kaže Suljagić za RSE.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine potvrdilo je da je Posebni odjel za ratne zločine već formirao predmet koji se odnose na više osoba, uključujući i Radovana Viškovića.
“Mi od ranije imamo predmet koji se odnosi na više osoba, između ostalog i na navedenog. Ne možemo davati o istome više detalja, a imamo prijavljenih više od 4.100 osoba u posebnom Odjelu za ratne zločine iz svih krajeva Bosne i Hercegovine”, navedeno je u pisanom odgovoru glasnogovornika Tužilaštva Borisa Grubešića na upit da pojasne o kakvom predmetu se radi.
Radi se o optužnici u predmetu 'Josipović i drugi'. Miodrag Josipović, Branimir Tešić, Dragomir Vasić, Danilo Zoljić i Radomir Pantić optuženi su za prisilno premještanje, transport i zarobljavanje bošnjačkog stanovništva, a nekima je na teret stavljeno i pogubljenje muškaraca.
Prema optužnici, Josipović je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Zvornik, Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu, Vasić komandant Štaba policijskih snaga iz Zvornika i načelnik zvorničkog CJB, Zoljić komandant Posebnih jedinica policije (PJP), a Pantić komandir Prve čete PJP-a.
Kako ne postoje konkretne informacije o pokretanju istrage protiv premijera Viškovića, Suljagić je kaže, odlučio da pozove građane da se postupak pokrene.
„Pošto je očigledno da Tužilaštvo BiH i glavna tužiteljica već 13 godina sjede na dokazima protiv Radovana Viškovića, mi iz Memorijalnog centra smo odlučili da pozovemo građane i ponudili smo urnek krivične prijave da prijave gospodina Radovana Viškovića“, kaže Suljagić.
Zanimljivu analizu ovog slučaja možete pročitati na linku OVDJE
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.