Sastanci bez dogovora, a plate bh. funkcionera ponovo se povećavaju

4
Radiosarajevo.ba
Sastanci bez dogovora, a plate bh. funkcionera ponovo se povećavaju
Foto: N. G. / Radiosarajevo.ba / Sjednica Predstavničkog doma PSBiH

Sastanci bez dogovora, sjednice bez rezultata i već dugo bez evropskih prioriteta. Potpuni zastoj na svim adresama, samo ne na ličnim računima. Plate izabranim zvaničnicima ponovo će rasti, čak i za 300 maraka. Odlučilo je tako Vijeće ministara Bosne i Hercegovine. Za svako povećanje dogovor je uvijek lagan, a sve ruke na broju. Tako u zemlji siromašnih, radnici negoduju, a bogati zvaničnici vladaju.

Funkcija, moć, privilegije, novac - u institucijama Bosne i Hercegovine sve u izobilju, ali samo za odabrane. A s pozicija koje su im omogućili građani prvo sebi i za sebe uvijek široke ruke. Kada dijele, ne štede. Pa će visoke plate u novoj godini biti više i za 300 maraka. Zakonska je to odredba koju rado i bez kašnjenja izvršavaju. Jer kad glasaju za svoje pune novčanike, sve ruke su na broju.

"Osnovica kaže da je to polovina prosječne plate, to je 630 KM. Imam želju da se ta osnovica počne primjenjivati što ranije jer je to na korist svih onih koji rade u institucijama", objašnjavao je Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora Bosne i Hercegovine (SNSD).

Subota u Sarajevu: Policija uručila 416 prekršajnih naloga

Subota u Sarajevu: Policija uručila 416 prekršajnih naloga

Pod maskom brige za državne službenike i zaposlene u institucijama profitiraju parlamentarci, ministri i članovi Predsjedništva. Jednima sitniš, drugima krupno.

"To je vrlo malo povećanje, čak mogu reći i mizerno. To je 38 do 90 KM, što se tiče državnih službenika i zaposlenika", ističe Radenko Mirković, predsjednik Upravnog odbora Samostalnog sindikata državnih službenika i zaposlenika u Institucijama Bosne i Hercegovine.

Svi pod jednim krovom. Bogati zvaničnici i nedovoljno plaćeni radnici. Prvi bi mogli pomoći drugima, ali radije biraju sebe, piše Federalna.

A izvan institucija realnost i ne baš tako lagodan život bh. građana. Uglavnom na rubu egzistencije. Radnici nezadovoljni, neki i gladni. Plate jedva prelaze hiljadu, ali zato potrošačka korpa uveliko prelazi 3.000 KM. Računica je to koja građane prisilno čini prvacima u vještini preživljavanja od prvog do prvog. Tako je povećanje ionako velike plate funkcionerima u društvu siromašnih krajnje nemoralno. No, u ovoj instituciji dok vlada princip samo za sebe i svoj džep, mjesta za sramotu nema.

S druge strane ogorčenost. Inkasiranje nekoliko hiljada maraka svakog mjeseca radom nije opravdano. Saglasni su građani kojima je iznos plate jednog političara samo nedostižna želja:

"Oni jedno što rade, to je da povećavaju sebi plate. I sastanče, ubijaju dnevnice. I danas su se sastali i, kao i obično, nisu se ništa dogovorili."

"Penzije stoje, plate radnika stoje, stvarno da ostaneš bez riječi. Malo im sve."

"Nama komunalcima nikad nisu povećali platu. Radimo i dan i noć, crnčimo, ovo je katastrofa!"

Da visoka plata bude još viša, mogu spriječiti izmjene Zakona o platama i naknadama zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine.

"U budućnosti ćemo, vjerovatno, pokrenuti inicijativu, zajedno sa sindikatima policije i UIO, da se zaposlenim i državnim službenicima na neki način koeficijenti ili osnovica odvoje od imenovanih lica", poručuje Mirković.

Jedan prijedlog je već upućen u proceduru. Ako Kolegij Zastupničkog doma Bosne i Hercegovine prihvati, mogao bi biti razmatran već sutra.

"Kratka dopuna zakona koja na ovaj način tretira da se onemogući rast plata izabranih, imenovanih zvaničnika u Parlamentarnoj skupštini, Predsjedništvu i Vijeću ministara. S obzirom na to da se radi o jednostavnom zakonu, predložili smo da se razmatra po hitnom postupku. Očekujemo da će najveći dio zastupnika u Parlamentarnoj skupštini podržati ovaj zakon", kaže Šerif Špago, predsjednik Kluba SDA u Zastupničkom domu BiH.

Ranije nisu. Svaki prijedlog koji bi ograničio rast plata zvaničnicima odbijen je u oba doma Državnog parlamenta u prethodnom, ali i u aktuelnom sazivu. Lični interesi i bogaćenje na račun građana je, očito, i dalje prioritet. Bez ustručavanja pored, između ostalih, zaposlenih u Graničnoj policiji, SIPA-i jer dok je pun džep, za obraz niko ne mari.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije