Sarajevski Otvoreni Centar: "Izmjene krivičnog zakona direktno krše prava transrodnih osoba"
Iz Sarajevskog otvorenog centra izdali su saopćenje, 29. oktobra 2024. godine, u kojem se navodi da Narodna skupština bh. entiteta RS, direktno kroz izmjene Krivičnog zakona čija se izmjena razmatra danas, predviđaju brisanje termina "rodni identitet", te samim time ugrožavaju ljudska prava.
Saopćenje prenosimo u cijelosti:
"Narodna skupština RS danas će razmatrati izmjene Krivičnog zakonika koje predviđaju brisanje termina 'rodni identitet'. Najavljenim izmjenama uklonila bi se postojeća zaštita ljudskih prava trans osoba i poslala poruka o nekažnjivosti i posredno diskriminacijom transrodnih osoba u BiH.
Pogledajte kako izgleda džamija nakon požara: Izgrađena u 19. stoljeću
Obzirom da su javnost i civilno društvo u ovome procesu zanemareni, Sarajevski otvoreni centar je tražio mišljenja relevantnih međunarodnih tijela Ujedinjenih nacija uključujući Nezavisnog eksperta za zaštitu od nasilja i diskriminacije po osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta, te Specijalnu izvjestiteljicu o braniteljima ljudskih prava.
Eksperti su uputili otvoreno pismo vlastima u Republici Srpskoj u kojem su utvrdili da su ovakve izmjene 'u suprotnosti s obavezama Države prema nacionalnom i međunarodnom pravu o ljudskim pravima, kojima se promoviše poboljšanje, a ne smanjenje zaštite ljudskih prava za ugrožene pojedince i grupe, kao i one koji brane njihova prava.'
'Najnovije aktivnosti u RS koje vode ka uklanjanju rodnog identiteta iz Krivičnog zakonika su usmjerene direktno na transrodne osobe, njihovu sigurnost i zaštitu u Republici Srpskoj. Ovaj potez je nemoguće posmatrati izolovano od poziva na diskriminaciju, napada na LGBTI osobe ali i sužavanje prava kada su u pitanju sloboda udruživanja, sloboda okupljanja ili sloboda izražavanja, a koje nisu usmjerene samo na LGBTI osobe već mnogo veći opseg ljudi, aktivista i osoba koje kritikuju postojeći' - rekao je Darko Pandurević iz Sarajevskog otvorenog centra.
RS prema trenutnom zakonu, pruža zaštitu od zločina iz mržnje i nasilja motivisanih rodnim identitetom. Krivični zakonik prepoznaje rodni identitet kao osnovu za zaštitu i krivično procesuiranje zločina iz mržnje, te kažnjava javno izazivanje mržnje i nasilja.
Međutim, brisanje pojma 'rodni identitet' iz ključnih članova Krivičnog zakonika bi značilo gubitak postojeće pravne zaštite za osobe koje su izložene zločinima iz mržnje ili diskriminatornom uskraćivanju ljudskih prava na osnovu rodnog identiteta. Eksperti upozoravaju da bi ova izmjena poslala snažnu poruku da Država povlači zaštitu za ranjive grupe, čime bi se vlastima omogućilo zanemarivanje zločina mržnje prema osobama s različitim rodnim identitetima", saopćili su.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.