Samo u BiH: Čovjek godinu dana ne može u penziju jer vlast ne može da se dogovori "čija je fotelja"
Dok se, s pravom, bavimo evropskim reformama, na čekanju nam ostaju ona - unutarnja pitanja. Ništa manje važna niti za građane niti za koalicijske partnere - jer dogovora nema.
Jedno od njih je imenovanje novog parlamentarnog vojnog povjerenika. Bošku Šiljegoviću je istekao mandat prije skoro godinu dana. Iako je ispunio uslove za penziju, funkciju vojnog povjerenika u Parlamentu mora obavljati i dalje do imenovanja novog, a konsenzusa ko će ga zamijeniti nema.
Pozicija parlamentarnog vojnog povjerenika uspostavljena je s ciljem jačanja zaštite ljudskih prava i sloboda vojnih lica i kadeta u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine. On podnosi godišnje izvještaje Parlamentu, te prisustvuje sjednicama, posjećuje jedinice Oružanih snaga te sarađuje s bliskim i nadležnim institucijama. Boško Šiljegović je skoro 14 godina obavljao tu funkciju, ispunio uslove za penziju i po isteku mandata prošle godine očekivao da će procedura imenovanja novog biti brzo okončana. Međutim, Bosna i Hercegovina...
Bravo | Profesori-vijećnici paušalima stipendiraju svoje bivše učenike za nastavak školovanja!
"U tim raspodjelama, s obzirom na to da su sve funkcije raspodijeljene - pripadaju Srbima, Bošnjacima, Hrvatima - nejasno je kome je raspodijeljena ta funkcija. I oko toga se koplja lome", objašnjava Kemal Ademović, član Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost Bosne i Hercegovine (NiP).
“Predstavnici parlamentarne većine ne smatraju za potrebnim da riješe to pitanje, da se dogovore i nađu najbolju osobu koja bi mogla izvršavati zakonom previđene obaveze vojnog povjerenika”, dodaje Šerif Špago, član Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost Bosne i Hercegovine (SDA), piše Federalna.
Zajednička komisija za odbranu i sigurnost još nema konsenzus, iako četiri prijedloga imaju pred sobom. Dogovor o imenu trebaju postići predsjedavajući i dva zamjenika, a izglasati novog povjerenika mora sedam članova, s tim da je obavezno da po jedan glas mora biti od predstavnika konstitutivnih naroda.
"Samo takvom većinom se bira, zbog toga dugo traje usaglašavanje", ističe Jasmin Imamović, predsjedavajući Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost Bosne i Hercegovine (SDP).
A svoje kandidate imaju HDZBiH, SNSD, SDP i SDA, tako da niko nema potrebnih sedam glasova.
Marina Pendeš, zamjenica predsjedavajućeg Komisije, kaže da će o temi govoriti kada bude sjednica, a ona je planirana za 26. februar, iako bez ovog imenovanja. Od svog kandidata, dobro poznatog parlamentarca Nikole Lovrinovića - ne odustaju. I SDP-ov kandidat Mehmed Bradarić je bivši delegat, dok je SDA-ov Hazim Rančić bivši zastupnik i bivši zamjenik državnog ministra finansija i trezora. Iako Zakon jasno naglašava da parlamentarni vojni povjerenik ne smije biti član stranke, vidljivo je da su svi predloženi kandidati stranački orijentirani. Ipak, SNSD-ov kandidat Zoran Žuža trenutno je šef Odjela za informisanje u sektoru za odnose s javnošću Parlamenta Bosne i Hercegovine.
"Izabrana osoba bi trebala da pokaže nepristrasnost u obavljanju funckije, nepristrasnost prema vojnim licima, zaposlenicima i oficirima", ističe Ademović.
Pošto kandidat ne smije biti član stranke ni pri imenovanju, rješenje je predvidljivo: napuštanje stranke. To je uradio i Šiljegović, napustivši SDS prije imenovanja.
Iako svjesni da pozicija mora pripasti nekome, od svog kandiata još ne odustaje niko i tako onemogućavaju da ijedan ima potrebnih sedam glasova. Jedino rješenje je da HDZBiH, SDP i SNSD dođu do dogovora i odluče se za jednog, umjesto svako svog kandidata. A jasno je da tek nakon što Komisija jedno ime izglasa, to trebaju podržati oba doma Parlamentarne skupštine. Ponovo izgubljeni u procedurama zbog kojih ni oni sa ispunjenim uvjetima ne mogu otići u penziju, a ni neko drugi preuzeti poziciju.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.