Sabina Silajdžić: "Rast cijena je prouzrokovala Vlada. Njih treba bojkotovati, a ne trgovine"

37
A. V.
Sabina Silajdžić: "Rast cijena je prouzrokovala Vlada. Njih treba bojkotovati, a ne trgovine"
Foto: Ustupljena fotografija / Sabina Silajdžić

Neformalna grupa građana BiH se, po uzoru na komšije iz Hrvatske, odlučila na bojkot zbog neopravdanih poskupljenja i enormnog rasta cijena u državi. Bojkot prodavnica, benzinskih pumpi, kafića i restorana najavljen je za petak, 31. januara.

Da li je bojkot opravdan ili ne i šta je pravi razlog rasta cijena, iz ugla eksperta za portal Radiosarajevo.ba objasnila je dr. Sabina Silajdžić, profesorica na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.

Inflacija - nezaposlenost

 "Važno je shvatiti da u našim uslovima bojkot trgovina nije opravdan, niti osnovan! Naime, razlog povećanja cijena u FBiH je izazvan Vladinom Odlukom o minimalnoj plati. Rast cijena i dalji inflatorni pritisak je apsolutno očekivan, te stoga odgovornost za rast cijena ima, i isključivo treba da snosi Vlada Federacije. Na to smo blagovremeno upozoravali i Vladu i javnost. Kako, zašto? Tako. Ekonomija je ozbiljna nauka koja počiva na kompleksnom matematskim modelima, koje je nemoguće približiti široj javnosti. Sve što je dostatno reći, jeste da ova odluka znači rast troška proizvodnje, koji po definiciji ide ili na teret cijena - inflacija, ili na teret rada – nezaposlenost", rekla je Silajdžić za portal Radiosarajevo.ba.

Ćamil Duraković upozorava: 'Dešavaju se ozbiljne stvari, to ćete vidjeti kad bude presuda Dodiku'

Ćamil Duraković upozorava: 'Dešavaju se ozbiljne stvari, to ćete vidjeti kad bude presuda Dodiku'

Istakla je da sadržaj Odluke najbolje demonstrira neznanje Vlade kada je ekonomija u pitanju.

"Kao prvo, vrijedi istaći da ovakva Odluka Vlade razotkriva elementarnu nepismenost ako govorimo o ekonomskom politikama i reformskim procesima. Neznanje na strani Vlade, brutalno je demonstrirano u samom sadržaju Odluke. Naime, Odluka predviđa rast troška bruto plate po svakom uposlenom na minimalnoj plati, u visini od 65%, što je nečuveno i nepojmljivo u ekonomskoj historiji. Dakle, omjer povećanja troška je nesrazmjeran i neuporediv sa bilo kojom zemljom koja je u skorijoj historiji donosila ovakve interventne mjere. Primjera radi, najveći zabilježeni rast minimalne plate desio se u Velikoj Britaniji, 40%, a riječ je zapravo najavljenom rastu minimalne plate u periodu od pet godina. Kod nas se stvar odigrala preko noći i to u omjeru 61,5% , koliko je rast neto plate.

Bojkot trgovina u BiH 31. januara: Šta kažu građani, stručnjaci i sindikati?

Bojkot trgovina u BiH 31. januara: Šta kažu građani, stručnjaci i sindikati?

Kao drugo, kad uzmete u obzir obuhvat Odluke, a to je čak 170.000 zaposlenih na 'minimalcu' u FBiH, onda ne treba puno pameti da shvatite kako će ova Odluka predstavljati udar na ekonomiju koji je mjerljiv sa egzogenim šokovima, poput rasta cijene nafte, destabilizacije finansijskog tržišta ili sl.

Umjesto bojkota prodavnica i trgovina, profesorica Silajdžić preporučuje bojkot Vlade FBiH.

Kupovina / Namirnice

"Stoga, umjesto što se građani pozivaju na bojkot prodavnica i trgovina, ili generalno kupovine, toplo preporučujem da bojkotujemo Vladu Federacije. Da kulturom prosvjeda i protesta izrazimo kivnju i ljutnju pripisujući odgovornost za rast cijena, onome kome trebamo, onom koje svojom ishitrenom i nepormišljenom Odlukom prouzročio kaskadni rast cijena, i žalosno je, masovna otpuštanja koja će uskoro uslijediti, a to je Vlada Federacije.

Naposljetku, javnost treba da shvati i prihvati da je rast cijena prouzročila Vlada. Svaku fiskalnu reformu prati rast cijena, koji je u meritumu osnovan i marginalno se odnosi na 'lov u mutnom', dakle, neznačajna odstupanja u cijeni su prouzročena neetičnim postupanju koja prati psihološki fenomen ostvarenja koristi (probitka). Drugim riječima, nisu proizvođači i trgovci pohlepni i gramzivi, nego je naša Vlada neodgovorna i bahata! S tim u vezi, vrijedi znati svega par stiliziranih naučnih činjenica - cijenu rasta minimalne plate u osnovi snose potrošači. Što se tiče empirijskih nalaza koje imamo za zemlje iz regiona, 75% rasta minimalne plate u Mađarskoj otišlo je na teret potrošača, i čak 65% u slučaju Slovenije. Drugim riječima, u najvećem omjeru, potrošači plate cijenu povećanja minimalne plaće.

/ Anketa

Hoćete li podržati bojkot u BiH 31. januara?
Rezultati

Kad ovom rastu cijena, dodate socijalne troškove koji će kod nas neminovno uslijediti provedbom ove Odluke - kad zbrojimo sve one koji će ostati bez posla, onda imamo ne samo svaki razlog za prosvjed, već moralnu obavezu da protestujemo. Protiv čega protestujemo? Ne protiv povećanja minimalne plate, već načina na koji je to urađeno, i zbog posljedica koje to sobom nosi. Dakle, to je protest protiv neukosti, neznanja i bahatosti. Dodatno, ukoliko osvijestimo da su jučer usvajanjem budžeta Federacije, vladini namjesnici, i mnoštvo uposlenih u javnom sektoru, a na tragu  ove odluke o minimalnoj plati, ostvarili povećanje vlastite plate u omjeru većem od 360 KM - koliko iznosi neto povećanje radniku, onda imamo svaki razlog za pobunu, za bunt iz prkosa!“

Dalekosežne posljedice

Osvrnula se konkretnije i na Vladinu odluku o povećanju minimalne plate.

"Povećanje minimalne plate je i poželjno i potrebno. Međutim, način na koji to treba biti urađeno ne smije biti ispolitizirano jer su posljedice donošenja ovakve odluke dalekosežne po društvo i ekonomiju i cjelosti. Način na koji se to gradi je isključivo znanstveno pitanje. Zašto, iz razloga gore navedenih, ili konkretnije zato što efekat povećanja minimalne plate u pravilu ide prvo na teret potrošača kroz povećanje cijena (finalnih) proizvoda i usluga, ili na teret rada - otpuštanja radnika. Samo u uslovima granične vrijednosti troškova rada i cijene proizvoda, svako administrativno povećanje minimalne plate ide na teret dobiti. Drugim riječima, povećanje troškova rada je moguće finansirati samo kroz rast produktivnosti - dodajne vrijednosti, bez da imate negativne posljedice ili na zaposlenost ili na inflaciju ili na investicije."

Kada su pitanju posljedice, napomenula je da se osim rasta cijena, treba očekivati rast nezaposlenosti.

Kupovina / Namirnice

"Što se tiče strukture naše ekonomije očekivan je rast cijena svih osnovnih namirnica, prehrambenih proizvoda, ali i cijena usluga, dok za sve ostale prerađevine posljedice ove Odluke ovise od gore pomenutih graničnih vrijednosti. Što očekujemo, jeste rast nezaposlenosti i/ili značajan pad produktivnosti u tradicionalnim radno-intenzivnim industrijama tekstila, odjeće, obuće, kože, drveta, namještaja, ali i u proizvodnji baznih metala i proizvoda od drveta... A to otprilike znači gubitak konkurentnosti, jer suma sumarum pomenute industrije obuhvaćaju 'gotovo sve' ono što proizvodimo. 

Konačan epilog Odluke o minimalnoj plati, i kratkoročne posljedice, znat ćemo nakon Vladine uredbe o refundaciji i subvencioniranju doprinosa", dodala je Silajdžić za portal Radiosarajevo.ba.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (37)

/ Povezano

/ Najnovije